Komisja Europejska jest zadowolona z poprawek do kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska jest zadowolona z poprawek do kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym
Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z powodu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która wywołała krytykę Brukseli.

 

Poinformowała o tym przedstawiciel KE Mina Andreewa, informuje agencja PAP.

"Komisja jest usatysfakcjonowana zmianami, do jakich doszło (w ustawie o SN - PAP) - dokładnie w kierunku, w którym prosiliśmy", - powiedziała ona.

Jednak rzecznik KE zastrzegła, że jeszcze czeka na zatwierdzenie po zakończeniu procesu legislacyjnego.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego i przemysłu Elżbieta Bieńskowska również pozytywnie oceniła zmiany zatwierdzone w środę przez Sejm.

"Komisja Europejska przygląda się temu, jak dalsza część procesu legislacyjnego będzie wyglądać" - powiedziała.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, którą anuluje zmiany odnośnie skrócenia uprawnień sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w wieku powyżej 65 lat. Zaktualizowane prawo zostanie przekazane pod obrady Senatu.

Oprócz przywrócenia uprawnień sędziów najwyższych w wieku powyżej 65 lat, projekt ustawy anuluje procedurę uzyskania na to zgody prezydenta. W ten sposób 20 sędziów Sądu Najwyższego, którzy wcześniej zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, będą mogli wrócić do pracy.

To właśnie te przepisy Ustawy o Sądzie Najwyższym wcześniej wyzwały krytyczną reakcję ze strony Komisji Europejskiej. Organ wykonawczy UE wszczął w stosunku do Polski procedurę sankcyjną i złożył pozew do Sądu UE. Z kolei ostatni, polecił wstrzymać powyższą Ustawy o Sądzie Najwyższym.

Artykuły powiązane