Ukraina przekazała Polsce świadectwa sowieckich represji wobec Polaków

Ukraina przekazała Polsce świadectwa sowieckich represji wobec Polaków
Na początku przyszłego roku Instytut Pamięci Narodowej otworzy dostęp do treści.

 

Ukraina przekazała Polskiemu Instytutowi Pamięci Narodowej około 60 tys. stron dokumentów o sowieckich represjach wobec Polaków z lat 30. Ubiegłego wieku. Przekazane dokumenty pochodzą z archiwów w Odessie, Chmielnickim i Winnicy, informuje Polskie Radio.

Według dyrektora polskiego IPN Marzeny Kruk, materiały są w chwili obecnej na etapie weryfikacji, a dostęp do nich zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku.

"Po raz pierwszy docieramy do tego typu materiałów, które już nie są pojedynczymi rozkazami czy sprawozdaniami z przeprowadzania operacji polskiej, ale docieramy do tzw. jądra, czyli do konkretnych spraw, do historii konkretnych ludzi" - powiedziała Kruk.

Dyrektor Państwowego Archiwum Obwodowego w Chmielnickim dr Wołodymyr Bajdycz podkreślił, że w archiwum państwowym w Chmielnickim znajduje się ponad 25 tys. dokumentów związanych z tragicznym losem Polaków, a proces ich udostępniania dla polskiej strony właśnie się rozpoczął. Wyraził nadzieję, że wkrótce Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy pozwoli przekazać kolejne ponad 10 tys. stron dokumentów, których jeszcze nikt nie widział.

Przypomnijmy, że Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę w związku z 85. rocznicą Wielkiego Głodu na Ukrainie. W dokumencie jest mowa o tym, że ponad dziesięć lat temu Polska uznała ukraińską ocenę Wielkiego Głodu jako ludobójstwa.

Artykuły powiązane