Szef BBN potwierdził poparcie dla Ukrainy

Szef BBN potwierdził poparcie dla Ukrainy
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego podkreślili znaczenie międzynarodowego przeciwdziałania agresji Federacji Rosyjskiej.

 

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Polski Paweł Soloch potwierdził pełne poparcie ze strony władz polskich w stosunku do Ukrainy.

Soloch przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem natychmiast po wprowadzeniu stanu wojennego w Ukrainie, wyrażając poparcie sąsiadów. Turczynow z kolei oszacował obecne zagrożenia ze strony Rosji, przekazuje wydanie wPolityce.pl.

"Zwrócił także uwagę na zamknięcie przez Rosję przepływu przez Cieśninę Kerczeńską dla floty handlowej, co jest jednoznaczne z wojskową blokadą części Ukrainy. Turczynow zapewnił przy tym, że mimo wprowadzenia stanu wojennego nie jest zagrożone przeprowadzenie wyborów prezydenckich na Ukrainie, zaplanowanych na marzec 2019 roku" - podkreślił Soloch.

Szef BBN podkreślił również potrzebę omówienia znacznego wzmocnienia rosyjskiej propagandy i dezinformacji o kryzysie na Morzu Azowskim.

"Ważnym tematem rozmowy była kwestia szczególnego nasilenia się rosyjskiej propagandy i dezinformacji, dotyczącej kryzysu na Morzu Azowskim. Zwróciliśmy uwagę na szereg środków stosowanych tu przez stronę rosyjską, a także konieczność przeciwdziałania tym zjawiskom przez wspólnotę międzynarodową" - powiedział powiedział Soloch.

Przypomnijmy, że niemiecki Bundestag i Sejm Polski przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie zaostrzenia się sytuacji w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. W dokumencie podkreślono, że atak i areszt przez Federację Rosyjską trzech statków Marynarki Wojennej Ukrainy doprowadziło do wznowienia eskalacji i takie działania Rosji są sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Artykuły powiązane