W Polsce zostanie zbudowanych kilka elektrowni atomowych

W Polsce zostanie zbudowanych kilka elektrowni atomowych
Przygotowane przez poprzedni rząd projekty nie zostały zrealizowane ze względów finansowych.

 

Polska planuje budowę kilku elektrowni jądrowych do 2033 roku, poinformowała niemiecka gazeta Märkische Oderzeitung.

W szczególności, pierwsza w historii kraju elektrownia atomowa może być zbudowana w jednej z miejscowości położonej na północnym-zachodzie od Gdańska - w Żarnowcu lub Kopalinie.

Projekty zostały przygotowane jeszcze przez poprzedni rząd. Nie zostały jednak realizowane ze względów finansowych, zauważa agencja dpa. Obecny rząd Polski na razie nie zatwierdził ostatecznie tych planów, podkreśla PAP.

Przeciwko budowie elektrowni atomowej występowali aktywiści, powołując się na ryzyko związane z energetyką jądrową. Ponadto, lokalni urzędnicy wyrażali zaniepokojenie w związku z możliwym wpływem elektrowni jądrowej na turystykę w regionie.

2 grudnia w Katowicach rozpoczął się coroczny szczyt klimatyczny ONZ (COP24). Uczestnicy konferencji zamierzają omówić kwestie związane z finansowaniem środków na wykonanie paryskiego porozumienia klimatycznego, zawartego w 2015 roku.

Wcześniej informowano, że Francja zatrzyma pracę 14 reaktorów jądrowych do 2035 roku w ramach narodowego programu środowiskowego przejścia na odnawialne źródła energii.

Artykuły powiązane