Polska zamierza kupić od USA systemy rakietowe

Polska zamierza kupić od USA systemy rakietowe
Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi negocjacje w sprawie zakupu systemu rakietowego Patriot i rakiet HIMARS.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi negocjacje z USA o pozyskaniu systemu rakietowego Patriot i rakiet HIMARS. Poinformował o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„W marcu tego roku podpisałem umowę z partnerem amerykańskim na temat kupienia systemu Patriot, negocjujemy teraz kolejne umowy, chociażby w sprawie rakiet Himars. Czekamy na zgodę Kongresu Stanów Zjednoczonych, Departament Stanu już taką zgodę wydał, potem negocjacje i myślę, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w ten nowoczesny sprzęt, sprzęt, który odstrasza ewentualnego agresora” - cytuje jego słowa Polskie Radio.

Błaszczak powiedział, że ma w planach zwiększyć liczebność armii Polski, zapewnić armii najlepszy sprzęt wojskowy, oraz wzmocnić obecność wojska polskiego w strukturach NATO, aby lepiej utrzymać polsko-amerykańską współpracę wojskową.

Wcześniej informowano, że pierwsze elementy systemu Patriota przybędą do Polski w 2022 roku. Wartość kontraktu wynosi 4 mld 750 mln dolarów.

System Patriot będzie wyposażony w rakiety PAC-3 MSE, które mogą zestrzelić rakiety przeciwnika, w tym rosyjskie Iskandery. Polska zamówiła 200 takich rakiet.

Artykuły powiązane