Samorządowcy z Ukrainy dostali rekomendacje od Polaków, jak oszczędzać energię w gminach

Samorządowcy z Ukrainy dostali rekomendacje od Polaków, jak oszczędzać energię w gminach
Samorządowcy z pięciu ukraińskich hromad od czerwca szkolili się w Polsce z uzyskania w ukraińskich gminach efektywności energetycznej.

 

Polscy eksperci dali ukraińskim samorządowcom porady odnośnie oszczędności w zużyciu energii w samorządzie, poprawy ocieplenia budynków komunalnych i pozyskiwania finansowania na inwestycje na energoefektywność.

Działania prowadzone są w ramach projektu realizowanego m.in. przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą „Nasza energia – hromada samowystarczalna energetycznie”. Bierze w nim udział pięć hromad, czyli jednostek ukraińskiego samorządu z obwodu charkowskiego - czkałowskiego, nowowodołażskiego, maliniwskiego, rogańskiego i zacziepiłiwskiego. Eksperci z Polski odwiedzili te gminy i przyjrzeli się budynkom komunalnym. Na podstawie zebranych danych o zużyciu i kosztach energii przedstawili analizy energetyczne hromad.

„Samorządowcy otrzymali od nas raporty energetyczne, opisujące stan ich gospodarki energią, zauważalne błędy i konkretne rozwiązania– informuje Dariusz Szymczycha, koordynator projektu z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

W raportach podkreślono, że potrzebne są długofalowe strategie energetyczne dla hromad. Wskazana jest przede wszystkim optymalizacja powierzchni wykorzystywanych budynków komunalnych. Zasugerowano, by w każdej hromadzie powołać osobę odpowiedzialną za zarządzanie energią. Wreszcie wskazano nowy kierunek: odnawialne źródła energii. Do każdego z raportów dołączono katalog dobrych praktyk w dziedzinie termomodernizacji, bazujący na błędach najczęściej obserwowanych w hromadach.

„Mamy nadzieję, że kierunki, które im wskazaliśmy będą realizowane przez te gminy. One znacznie poprawią ich efektywność energetyczną, a tym samym też przyśpieszą ich rozwój” – dodaje Dariusz Szymczycha.

Projekt „Nasza energia – hromada samowystarczalna energetycznie” współfinansowany jest ze środków Programu „Wsparcie Demokracji 2018”, finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Partnerami w realizacji projektu są Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Fundacją Solidarności Międzynarodowej, Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA i Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego w Charkowie. Wsparcia udzielił również Konsulat Generalny RP w Charkowie. Projekt realizowany jest od czerwca br. We wrześniu przedstawiciele hromad uczestniczyli podróży studyjnej do Polski, w czasie której zapoznali się z dobrymi praktyki polskich samorządów w dziedzinie energoefektywności i wytwarzania energii, a w październiku podczas III Polsko- Ukraińskiego Forum Samorządowego w Charkowie dyskutowano o problemach energoefektywności i dobrych praktykach, które mogą być przydatne hromadom. Z kolei 28 i 29 listopada w Charkowie obyły się warsztaty dla ukraińskich samorządowców, podsumowujące prace ekspertów projektu.

Jak zapowiada Dariusz Szymczycha: Nie zostawimy ukraińskich samorządowców samych. Są rekomendacje działań, stworzyliśmy już pomost w postaci strony internetowej projektu www.nasza-energia.org. Niebawem uruchomimy Facebook”

Artykuły powiązane