Składki ubezpieczeniowe w Polsce płaci ponad 440 tys. obywateli Ukrainy

Składki ubezpieczeniowe w Polsce płaci ponad 440 tys. obywateli Ukrainy
Około 587 tys. cudzoziemców z ponad 170 państw zapłaci składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym roku.

 

Największą grupę ubezpieczonych cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Według badań przeprowadzonych przez ZUS w Opolu, składki na konto polskiego ubezpieczyciela płaci ponad 441 tys. obywateli Ukrainy. Informuje o tym Polskie Radio.

Według rzecznika okręgowego ZUS w Opolu Sebastiana Szczurka, w ciągu ostatnich czterech lat następuje stały wzrost liczby cudzoziemców, którzy legalnie pracują w Polsce.

„Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Latem tego roku już ponad pół miliona obcokrajowców zasilało Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są m.in. emerytury i renty dla milionów seniorów. W listopadzie składki do ZUS płynęły już za prawie 587 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców” - powiedział Szczurek.

Na koniec 2017 roku z 440 tys. ubezpieczonych w ZUS najwięcej zagranicznych pracowników było w wieku 25-29 lat — prawie 80 tys. pracowników; w wieku 30-34 lat było ponad 74 tys. osób. W grudniu w 2016 roku pracodawcy płacili składki do ZUS za 293 tys. pracowników zagranicznych.

Wśród cudzoziemców w Polsce przeważają ludzie w wieku produkcyjnym. Obecnie z prawie 600 tysięcznej grupy ponad 100 tys. to osoby w wieku od 25 do 29 lat. Prawie 96 tys. to osoby w wieku 30-34 lat, a w następnej grupie wiekowej osoby w wieku poniżej 40 lat to nie więcej niż 83 tys. W każdej z tych grup jest co najmniej dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet. Na przykład, wśród legalnie zatrudnionych cudzoziemców, którzy nie ukończyli 40 lat, prawie 250 tys. to mężczyźni a nieco ponad 110 tys. to kobiety.

„Na początku października pracodawcy deklarowali opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za prawie 570 tys. pracowników bez polskiego obywatelstwa. Mężczyzn było ponad 382 tys., a pań prawie 187 tys. Sięgając do lat wcześniejszych, proporcje dwa do jednego na korzyść panów widać jak na dłoni. Rok temu w grudniu, panów-cudzoziemców zgłoszonych w placówkach ZUS było w 292 tysięcy, a kobiet 148 tys.” - powiedział Sebastian Szczurek.

Według danych ZUS, druga po obywatelach Ukrainy największa grupa obcokrajowców, która płaci składki to obywatele Białorusi (33,6 tys.). Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Wietnamu (8,1 tys.), Mołdawii (7,3 tys.), Rosji (7,3 tys.), Gruzji (5,9 tys.), Indii (5,5 tys.), Chin (4,9 tys.), Rumunii (4,6 tys.) i Włoch (4,4 tys.).

Przypomnijmy, że głównym krajem zatrudnienia ukraińskich migrantów pozostaje Polska, na drugim miejscu jest Rosja, jednak wśród gastarbeiterów zza wschodniej granicy rośnie popularność Węgier, Czech, a także Niemiec.

Artykuły powiązane