Ukraińcy otrzymują najwięcej pozwoleń na pobyt czasowy w Polsce

Ukraińcy otrzymują najwięcej pozwoleń na pobyt czasowy w Polsce
Na chylę obecną w Polsce ważne czasowe zezwolenia na pobyt posiada około 200 tys. cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, 138 tys. z nich to obywatele Ukrainy.

 

Poinformował o tym przedstawiciel Urzędu ds. Cudzoziemców Jakub Dudziak, przekazuje ukraińska redakcja Polskiego Radia.

Służba informuje, że z 200 tys. rzeczywistych na chwilę obecną zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony najwięcej jest u obywateli Ukrainy – 138 tys., Indii – 7,7 tys., Wietnamu – 7 tys., Chin – 7 tys. i Białorusi – 5 tys. 64% z nich to osoby w wieku od 20 do 39 lat, 23% – osoby w wieku od 40 do 59 lat, a 10% to młodzież, której mniej niż 20 lat.

"Najbardziej popularnym regionem jest województwo mazowieckie, gdzie obecnie te uprawnienia posiada około 64 tys. osób, a także województwa wielkopolskie i małopolskie– po 20 tys. osób, dolnośląskie – 13,5 tys. osób, a województwo śląskie – 13 tys. osób" – poinformował Dudziak.

Większość cudzoziemców spoza UE jest w Polsce czasowo na podstawie wiz. Krajowy Urząd ds. Cudzoziemców przypomina, że osoby, które chcą pozostać w Polsce na dłuższy okres, powinni złożyć wniosek do urzędu wojewódzkiego o wydanie zezwolenia na pobyt – najczęściej tymczasowy.

Według Dudziaka, na chwilę obecną ważne zezwolenia na pobyt posiada około 290 tys. cudzoziemców spoza UE, w szczególności 200 tys. z nich to pobyt czasowy.

Około 77 tys. obecnych zezwoleń na pobyt w Polsce wydawane jest na okres do 1 roku, około 71 tys. – od 1 do 2 lat, a około 53 tys. – od 2 do 3 lat.

Artykuły powiązane