Jan Piekło: Polska i Ukraina są zaszczepione przeciwko propagandzie rosyjskiej

Jan Piekło: Polska i Ukraina są zaszczepione przeciwko propagandzie rosyjskiej
Rosja jeszcze z carskich czasów próbowała skłócić Polskę i Ukrainę, ale między dwoma narodami panują dobre relacje, uważa były ambasador na Ukrainie Jan Piekło.

 

Mimo starań Federacji Rosyjskiej zasiać wrogość między Polską i Ukrainą, pomiędzy dwoma krajami ułożyły się "bardzo dobre" przyjacielskie relacje, nawet nie biorąc pod uwagę różnic w kwestii UPA i moratorium na prace ekshumacyjne.

Powiedział o tym w wywiadzie dla „Europejskiej Prawdy” były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.

"Widzimy aktywne wysiłki Rosji wbić klin między naszymi narodami. I to żadna nowość - Rosja robiła to zawsze, jeszcze z carskich czasów, (...) ale między Polakami i Ukraińcami złożyły się nie tylko dobre, ale bardzo dobre stosunki" - powiedział Piekło.

Ambasador również zaznaczył, że Polska prowadzi wielką pracę w celu zapobiegania "nawoływania do nienawiści". Jako przykład Piekło wskazał na zamknięcie fundacji Otwarty Dialog, gdy udowodniono finansowanie jej przez Rosję.

Ponadto, Jan Piekło dodał, że żywym znakiem "przyjaźni narodów" służy przypadek z występami rosyjskiego chóru wojskowego Aleksandrowa: Polacy pokazali, że uważają nie do zaakceptowania takie występy i wyrazili poparcie dla Ukrainy.

Artykuły powiązane