Polska wstrzymuje pracę pieszego przejścia granicznego w Uhrynowie

Polska wstrzymuje pracę pieszego przejścia granicznego w Uhrynowie
Piesze przejście graniczne w Uhrynowie było utworzone nie dla pieszych, bo funkcjonowało jako punkt przejścia dla samochodów.
 
Polska kończy pracę pilotażowego przejścia dla pieszych na granicy z Ukrainą w Uhrynowie, pozostawiając takie przejście tylko w Szeginiach. Powiedział o tym w komentarzu dla agencji UNIAN doradca przewodniczącego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Ołeh Słobodian.
 
„Był jeden punkt graniczny dla pieszych i działa jeden, czyli w Szeginiach” — powiedział i dodał, że w punkcie Dołhobyczów-Uhrynów, który był przewidziany i funkcjonował jako przejście samochodowe, od 2015 roku strona polska w formie eksperymentu realizowała ruch pieszych. „To był eksperyment, bo przejście jest samochodowe i nie ma tam wyposażenia dla realizacji ruchu pieszego. Eksperyment ten trwał jednak przez trzy lata” - powiedział Słobodian.
 
Jak podkreślił, w tym samym czasie, strona polska doszła do wniosku, że ten eksperyment należy zakończyć.
 
„Bo, po pierwsze, przejście nie jest wyposażone, a po drugie, liczba pieszych wzrasta i zaczynają oni już stwarzać problemy w przepuszczaniu samochodów, ponieważ mimo wszystko to przejście dla samochodów. Dlatego nie przedłużają już tego eksperymentu, a zapewne będą przekształcać w inne warianty rekonstrukcji punktu granicznego lub jeszcze jakieś inne formy współpracy z nami, aby zapewnić obywatelom komfortowe przekraczanie granicy” - wyjaśnił Słobodian.
 
Dlatego, jego zdaniem, „nie ma żadnej katastrofy”, przejście graniczne funkcjonuje i tylko ze względów technicznych zawieszono ten eksperyment. Przedstawiciel Państwowej Straży Granicznej Ukrainy powiedział również, że przepływ przez piesze przejście w punkcie granicznym Dołhobyczów-Uhrynów wynosił około 1 tys. osób dziennie i wciąż wzrastał.

Artykuły powiązane