Ukraina planuje otworzyć jeszcze trzy konsulaty w Polsce

Ukraina planuje otworzyć jeszcze trzy konsulaty w Polsce
W szczególności planuje się otworzyć konsulat generalny we Wrocławiu w 2019 roku.

 

W najbliższym czasie w Polsce może zostać otwarty konsulat generalny Ukrainy we Wrocławiu i dwa konsulaty honorowe — w Katowicach i Kielcach. Powiedział o tym ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia w wywiadzie dla Ukrinformu.

Jego zdaniem, otwarcie konsulatu Ukrainy we Wrocławiu pozwoli Ukraińcom tracić nie więcej niż dwie-trzy godziny na dojazd do konsulatu.

„Obywatele Ukrainy często zwracają się również do honorowych konsulatów, które nie mają uprawnień do wykonywania wszystkich czynności konsularnych. W tym kontekście oczywistą koniecznością jest otwarcie jeszcze jednego urzędu konsularnego Ukrainy na zachodzie Polski — we Wrocławiu, co pozwoliłoby rozłożyć granice okręgów konsularnych tak, aby obywatele Ukrainy mogli stracić nie więcej niż dwie-trzy godziny na dojazd do konsulatu” - zaznaczył ambasador.

Deszczycia podkreślił, że wydarzenia przygotowawcze otwarcie konsulatu generalnego we Wrocławiu planowane są w 2019 roku, aby rozpoczął on pracę już w 2020 roku.

Dodał, że przygotowywane są odpowiednie decyzje o otwarciu konsulatu honorowego w Katowicach.

„Mam nadzieję, że stanie się to już niedługo. Ponadto, poszukujemy kandydata na konsula honorowego w Kielcach” - powiedział ambasador.

Według Deszczycy, jeśli w najbliższym czasie uda się zrealizować te plany, pozostaną tylko 2 miasta wojewódzkie z 16, gdzie nie ma ukraińskich urzędów komórek konsularnych — Białystok i Olsztyn.

Zaznaczmy, że obecnie w Polsce funkcjonują cztery konsulaty generalne — w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Lublinie oraz 11 konsulatów honorowych w różnych regionach kraju.

Artykuły powiązane