WSCHODNIK.PL zawiesza działalność

WSCHODNIK.PL zawiesza działalność
Po prawie 4 latach działalności z przykrością jesteśmy zmuszeni poinformować Was, że zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia funkcjonowania naszego serwisu na czas nieokreślony.

 

Nadszedł czas, gdy dalsze istnienie WSCHODNIKA zostało poddane pod wątpliwość. Jesteśmy zmuszeni zweryfikować sytuację i znaleźć fundusze pozwalające na kontynuowanie działalności.

Przez wspomniany okres, na fali entuzjazmu poświęciliśmy swój czas i środki, aby tworzyć miejsce, które naszym zdaniem zapełniałoby polską przestrzeń informacyjną przekazując informacje dotyczące naszego wschodniego sąsiada – Ukrainy. Kraju, który dzięki swojemu niefortunnemu położeniu znalazł się w bardzo trudnej sytuacji geopolitycznej. Czujemy się zobowiązani do tego, aby wykorzystując osiągnięcia cywilizacyjne ułatwiać komunikację i wymianę informacji między oboma narodami, w których płynie jedna, braterska krew. Wierzymy, że proces lepszego poznawania się doprowadza do ulepszania stosunków oraz wzajemnego porozumienia i zrozumienia. Bez wiedzy o sobie jesteśmy skazani na alienację.

Po cichu liczyliśmy, że w trakcie naszej działalności znajdą się możliwości, aby serwis mógł utrzymywać się sam a także pojawią się osoby, które pomogą nam w pracy. Dlatego też, w tym celu stworzyliśmy Fundację Wschodnią, której jednym z głównych założeń statutowych jest sprawowanie pieczy nad serwisem. Jednakże permanentny deficyt czasu i kadr nie pozwolił na odpowiednie zaangażowanie się w jej funkcjonowanie, a tym samym zgromadzenie odpowiednich środków. Przyszedł czas, gdy nowe wyzwania spowodowały, że nie będziemy w stanie dłużej dedykować swoich źródeł w prowadzenie projektu.

Jak można było zauważyć, przez cały okres funkcjonowania WSCHODNIKA, nie stosowaliśmy zabiegów reklamowych czy sponsorskich, co tym bardziej podkreślało naszą niezależność i dobre intencje. Nasza redakcja stała się miejscem, dzięki któremu wielu młodych tłumaczy, dziennikarzy i publicystów zainteresowanych w tematyce wschodniej mogło nabyć doświadczenia oraz publikować swoje materiały i usprawniać warsztat. Mamy ogromną nadzieję, że pomimo przejściowych trudności, uda nam się wkrótce powrócić, aby WSCHODNIK dalej służył do informowania Was o tym, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów.

 

Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia!

Redakcja WSCHODNIK.pl