Ambasador Ukrainy: Milion Ukraińców w Polsce to migranci ekonomiczni

Ambasador Ukrainy: Milion Ukraińców w Polsce to migranci ekonomiczni
Podczas wystąpienia w Strasburgu, Premier Beata Szydło poinformowała eurodeputowanych o przyjęciu przez Polskę 1 mln uchodźców z Ukrainy. Na słowa Premier, odpowiedział ambasador Andrij Deszczyca.

Ukraińcy w Polsce to nie uchodźcy, a migranci ekonomiczni. (…) Pani premier mówiła o uchodźcach z Ukrainy, ale nie ma uchodźców z Ukrainy w Polsce. Chodzi o osoby, które przyjeżdżają i przebywają tutaj legalnie, pracują, studiują, płacą podatki i do pewnego stopnia przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Oni nie są uchodźcami, nie dostali takiego statusu i w związku z tym nie dostają żadnej pomocy socjalnej — oświadczył ambasador Andrij Deszczyca.

Na słowa ambasadora, zareagował rzecznik Rafał Bochenek, informując o zwiększonej liczbie Ukraińców ubiegających się o wizy w ciągu ostatnich dwóch lat, co spowodowane jest w znaczącym stopniu działaniami wojennymi. Ukraińców ma nie zrażać nawet skomplikowana procedura pozyskania wizy lub prawa do pobytu.

Pani premier bardziej chodziło o to, by pokazać, że liczba Ukraińców, którzy w ostatnich latach przyjeżdżają do naszego kraju, jest bardzo duża. Z punktu formalnego co prawda nie mają oni statusu uchodźcy, ale ten prawie milion osób do Polski napłynął,— tłumaczył rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W zeszłym roku zezwolenie na pobyt w Polsce otrzymało pół miliona Ukraińców, 65 tys. otrzymało prawo pobytu.

Biorąc pod uwagę liczbę wiz wydanych w poprzednich latach i natężenie ruchu przygranicznego podejrzewam, że w ciągu roku może przebywać na terenie Polski do miliona Ukraińców. Ale to nie są uchodźcy, należy ich nazwać migrantami ekonomicznymi. (…) Migranci ekonomiczni z Ukrainy w Polsce mają bardzo dobrą opinię, są dobrze wykształceni, z dobrymi kwalifikacjami, dobrze się socjalizują w Polsce, nie słyszałem w ostatnich latach o większych konfliktach pomiędzy Ukraińcami a Polakami, choć tak dużo jest tutaj Ukraińców - zaznaczył ambasador Deszczyca.

Żródło: PAP/Zespół wPolityce.pl

Artykuły powiązane