Polska znalazła możliwość zablokowania „Nord Stream 2” – rosyjskie media

Polska znalazła możliwość zablokowania „Nord Stream 2” – rosyjskie media
Polsce udało się zablokować utworzenie spółki „Gazpromu” z europejskimi firmami w celu budowy transbałtyckiego gazociągu „Nord Stream 2”.

Informuje o tym „Kommiersant”, powołując się na własne źródła.

Jak pisze wydanie, „Gazprom” wraz z zagranicznymi partnerami projektu gazociągu Nord Stream 2 – brytyjsko-holenderskim „Shell”, austriackim „OMV”, francuskim „Engie” oraz niemieckimi „Uniper” i „Wintershall” – wycofał wniosek do polskiego regulatora antymonopolowego UOKiK.

Partnerzy „Gazpromu” nie byli gotowi do kontynuacji sporu z Warszawą, ponieważ stwarzało to ryzyko dla ich działalności w Polsce.

Wniosek został złożony w grudniu 2015 roku, a UOKiK dwukrotnie odkładał wydanie decyzji, choć na przykład Niemcy przyjęły projekt prawie od razu. Ostatecznie pod koniec lipca UOKiK stwierdził, że utworzenie spółki może doprowadzić do ograniczenia konkurencji.

Jak mówi źródło w jednej z firm uczestniczących w projekcie, w trakcie nieoficjalnego spotkania z przedstawicielami UOKiK „stało się jasne, że regulator jest twardo nastawiony na zabronienie połączenia się”.

Ponieważ szanse na udaną apelację były bardzo małe, partnerzy postanowili wycofać wniosek.

W ten sposób, jak pisze wydanie, „Gazprom” będzie musiał zbudować rurę tylko przy lobbingowym wsparciu partnerów i bez bezpośredniego udziału dużych europejskich firm, co sprawia, że „Nord Stream 2” jest bardziej podatny na ataki politycznych oponentów.

Artykuły powiązane