Na południu Polski znów zniszczono ukraiński pomnik

Na południu Polski znów zniszczono ukraiński pomnik
W miejscowości Werchrata w województwie podkarpackim na miejscowym cmentarzu zniszczono kolejne ukraińskie miejsce pochówku.

Odpowiedzialność za akt wandalizmu wzięła na siebie radykalna nacjonalistyczna grupa Obóz Wielkiej Polski, która opublikowała wideo z dewastacji pomnika.

Obóz Wielkiej Polski sympatyzuje z powstańcami na Donbasie, a członek tego ugrupowania Dawid Hudziec, który opublikował film w Internecie, moderuje w języku polskim stronę bojówkarzy Novorossia.Today.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma w komentarzu dla Ukrinformu zaznaczył, że jest to kolejny akt wandalizmu w stosunku do ukraińskich miejsc pamięci w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie wykluczył, że zniszczenie pomnika jest związane się z polską premierą filmu „Wołyń”.

„Trudno to jednoznacznie stwierdzić, ale ten film niewątpliwie niesie za sobą negatywny przekaz”, - stwierdził Tyma.

Od 2015 roku na południu Polski zostało zniszczonych już osiem ukraińskich miejsc pamięci, między innymi również groby. Niektóre z nich powstały ze środków z polskiego budżetu.

Pomnik w miejscowości Werchrata pojawił się na miejscowym cmentarzu w 1993 roku. Powstał na grobie 13 żołnierzy UPA (ich nazwiska wyryto na metalowych tabliczkach), a także cywilów. Na dawnym cmentarzu greckokatolickim w pobliżu kościoła, który jest obecnie kościołem rzymskokatolickim, pochowani są ukraińscy mieszkańcy tej wsi.

Artykuły powiązane