Restytucja Kresów jako kolejna zagrywka rosyjskiej propagandy

Restytucja Kresów jako kolejna zagrywka rosyjskiej propagandy
Potencjalne roszczenia majątkowe kresowian stały się narzędziem politycznych manipulacji.

Informacje o rzekomo gotowych pozwach sądowych odnośnie restytucji polskich majątków przygotowanych przez organizację Powiernictwo Kresowe zamieszczonych przez serwis prawica.pl wyzwały szeroki rezonans wśród mediów oraz użytkowników sieci społecznościowych tak w Polsce jak i na Ukrainie.

Przypomnijmy, że w sieci pojawiły się informacje o gotowych do złożenia w ukraińskich sądach pozwach restytucyjnych odnośnie polskich majątków. Przygotowaniem wniosków oraz koordynacją procesu zajmuje się organizacja Powiernictwo Kresowe, która twierdzi, że dzięki akcesyjnemu procesowi do UE zapoczątkowanemu przez Ukrainę, zwrot utraconego mienia stanie się prawnie możliwy.

Użytkownicy sieci społecznościowych wskazują, że wspomniana organizacja oraz osoby za nią stojące mają dość kontrowersyjną opinię wśród polskich działaczy i polityków, którzy uważają że jest ona powiązana z machiną propagandową Federacji Rosyjskiej. Należy zaznaczyć, że rosyjskie media dość entuzjastycznie odniosły się do idei propagowanych przez Powiernictwo Kresowe, zamieszczając na swych łamach odpowiednie informacje i materiały. Reakcja rosyjskich mediów może wskazywać na celowe działanie skłócenia Polaków z Ukraińcami.

Jak zaznaczają w swoich komentarzach użytkownicy, brak podstaw prawnych do przeprowadzania tego rodzaju procesów, polityczne tło i medialność rozpowszechnianych komunikatów stawia przekazywane informacje pod dużą wątpliwość a także kontrowersyjnaą intencjonalność podobnych informacji.

Warto zauważyć, że prezesem organizacji koordynującej działalność restytucyjną jest Konrad Rękas, który piastuje obecnie stanowisko wiceszefa proputinowskiej partii Zmiana, wcześniej skazany za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami.

Artykuły powiązane