W przyszłym tygodniu Stany Zjednoczone wyślą swoich żołnierzy do Polski

W przyszłym tygodniu Stany Zjednoczone wyślą swoich żołnierzy do Polski
W Polsce oczekuje się przyjazdu amerykańskiej brygady pancernej.

W przyszłym tygodniu amerykańscy czołgiści z Kolorado przybędą do Polski. „Polskie Radio” poinformowało, że ich przyjazdu oczekuje się 12 stycznia.

Zgodnie z treścią komunikatu w następny czwartek amerykańska brygada pancerna pojawi się na polsko-niemieckiej granicy i w tego samego dnia przyjedzie do Żagania. W Polsce na dłużej pozostanie część jednostek: przedstawiciele szczebla kierowniczego i batalion czołgów Abrams.

Zaznaczono, że w ramach pierwszej rotacji do Polski przyjedzie dowództwo brygady, bataliony wojsk wsparcia i inżynierowie, a także 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii, które znajdują się w wojskowych obiektach w Żaganiu, Świętoszynie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Dowódca Wojsk Lądowych RP generał Waldemar Skrzypczak jest pewien, że przyjazd Amerykanów do kraju, to „dobre i oczekiwane rozwiązanie”. Oficer jest przekonany, że jednostki pancerne z Kolorado realnie wzmocnią polski system odstraszania.

Należy pamiętać, że 5 stycznia do Niemiec przybył pierwszy samolot z wojskiem, a 6 stycznia do portu w Bremerhaven wpłynęły okręty z ciężkim sprzętem. Od czasu zakończenia zimnej wojny Stany Zjednoczone nie rozmieszczały takich dużych sił w Europie.

Artykuły powiązane