środa, 11 styczeń 2017 14:08

MSZ Polski domaga się ukarania wandali, którzy zniszczyli pomnik Polaków w obwodzie lwowskim

MSZ Polski wezwał ukraińskie władze do wszczęcia natychmiastowego śledztwa w sprawie zniszczenia pomnika pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim i ukarania winnych.

"Nota w tej sprawie została złożona przez polską ambasadę w Kijowie 10 stycznia br. Podkreślono w niej, że tego rodzaju ataki i incydenty muszą być wyjaśniane i karane, gdyż stanowią one zagrożenie dla stosunków polsko-ukraińskich"- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSZ.

W MSZ podkreślono, że władze obwodowe uznają ten incydent za wymierzony zarówno w Polaków, jak i w Ukraińców, i zaproponowały organizację 27-28 lutego wspólnej uroczystości dla oddania hołdu ofiarom zbrodni w Hucie Pieniackiej.

Podkreślono, że polski konsulat we Lwowie jest w kontakcie z lokalną władzą, która poinformowała o natychmiastowym zwołaniu specjalnej grupy operacyjnej w tej sprawie. W jej skład weszli policjanci, przedstawiciele władz regionu i konsulatu.

Przypomnijmy, że w miejscowości Huta Pieniacka w rejonie brodzkim obwodu lwowskiego nieznani sprawcy zdewastowali pomnik z nazwiskami Polaków zamordowanych przez hitlerowców w 1944 roku, pomalowawszy go niebiesko-żółtą i czerwono-czarną farbą.

 

Praca w Polsce