"Turystyka bez granic" w Dzień Niepodległości (FOTOREPORTAŻ)

"Turystyka bez granic" w Dzień Niepodległości (FOTOREPORTAŻ)
24 sierpnia 2017 roku był wyjątkowy dla mieszkańców trzech miast – Lwowa, polskiego Przemyśla i ukraińskich Niżankowic. Właśnie na tegoroczny Dzień Niepodległości Ukrainy "Ukrzaliznycia" uruchomiła drugą parę pociągów Intercity+" na trasie Kijów-Lwów-Przemyśl, która bezpośrednio połączyła Winnicę, Chmielnicki i Tarnopol z Europą.


Aby w ciekawy sposób uczcić to niezwykłe wydarzenie, polska organizacja społeczna Linia102.pl przy wsparciu władz miasta Przemyśla zorganizowała akcję "Turystyka bez granic" - ukraińsko-polski przejazd na ręcznych drezynach obecnie zamkniętej linii kolejowej "102" Przemyśl-Chyrów-Zagórz do ukraińskich Niżankowic przez nieczynne przejście graniczne Malhowice-Niżankowice. W uroczystym przejeździe wzięli udział polscy działacze, dziennikarze i studenci, nauczyciele oraz wykładowcy lwowskiego oddziału Dnipropetrowskiego Narodowego Uniwersytetu Transportu Kolejowego im. Łazariana.

001

Święto rozpoczęło się na pierwszym peronie dworca kolejowego we Lwowie. Tam uczestnicy podzielili się na dwie grupy – jedna wyruszyła specjalnym pociągiem - drezyną do Niżankowic przez Sambor, a druga pojechała do Polski na pokładzie pierwszego przejazdu drugiego pociągu Kijów-Lwów-Przemyśl.

002
Z okazji święta wnętrze pierwszego przejazdu "Intercity+" zostało ozdobione balonami i flagami narodowymi Ukrainy ...


W Przemyślu na pociąg czekali wolontariusze Linia102.pl w towarzystwie zespołu muzycznego oraz zastępca prezydenta miasta Janusz Hamryszczak, co potwierdziło duże znaczenie zwiększenia ruchu pasażerskiego z Ukrainy do Przemyśla dla rozwoju tego niewielkiego przygranicznego miasta.

003
Z okazji spotkania, wokalno-instrumentalna kapela "Linia102" wykonała dla lwowskich gości dwie piosenki – o Lwowie i "Linii 102" ...


Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli do specjalnie zorganizowanego przez władze miasta autobusu, który w zaledwie 15 minut zabrał wszystkich z głównego dworca kolejowego Przemyśla do improwizowanej stacji w przygranicznej miejscowości Hermanowice, gdzie na podróżnych czekały już dwie ręczne drezyny – "Przemyślanka" i "Bieszczadzka Wadera".

004
Jedna z drezyn była wypełniona prezentami dla dzieci z Niżankowic, które zostały zakupione przez wolontariuszy Linia102.pl za środki zebrane specjalnie dla tej akcji przez nieobojętnych mieszkańców Przemyśla. Za zebrane środki zakupiono dla dzieci zabawki, słodycze, zeszyty i przybory szkolne, a także słodką wodę.

005
Następnie odbyła się 30-minutowa przejażdżka drezynami do linii granicy państwowej ...


Na granicy dwóch krajów na delegację czekali polscy i ukraińscy pogranicznicy, którzy przeprowadzili kontrolę graniczną i celną pociągów w specjalnie zorganizowanym na podstawie umowy odpowiednich resortów obu stron tymczasowym punkcie kontrolnym.

006
Po dokonaniu wszystkich niezbędnych formalności drezyny ruszyły po ukraińskim terytorium. Dzięki staraniom lwowskich kolejarzy, którzy doprowadzili do porządku nieczynne tory standardu europejskiego, drezyny po raz pierwszy w historii ostatnich akcji mogły dojechać do stacji w Niżankowicach, gdzie oklaskami powitali je mieszkańcy miasteczka.


Podczas krótkiej ceremonii oficjalnego spotkania zebrani podkreślali szczególne znaczenie wznowienia ruchu kolejowego na trasie Przemyśl-Chyrów-Zagórz. A zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak przekazał życzenia mieszkańcom Niżankowic z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy życząc Ukrainie szybszego wstąpienia do Unii Europejskiej, a także podkreślił znaczenie regularnej komunikacji między sąsiadami.


Po uroczystości odbyła się najważniejsza część akcji – wręczenie przywiezionych prezentów dla dzieci z niżankowickich rodzin.

007
008
009
010
011
Dodatkowo, mieszkańcy Niżankowic, którzy przyszli na święto otrzymali jeszcze jeden prezent -możliwość bezpłatnie przejechać się ręczną drezyną do linii granicy państwowej i z powrotem.


Wakacje na granicy udały się – i dorośli, i dzieci opuszczały akcję z uśmiechem. "I to nie jest nasze ostatnie spotkanie – jako "Linia102" kontynuujemy pracę i mamy nadzieję na nasze kolejne spotkanie już w październiku" - powiedział prezes organizacji Linia102.pl Karol Gajdzik.

Wiktor Halczyński

Artykuły powiązane