25-26.09, Lublin; VI Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej

25-26.09, Lublin; VI Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej
Tegoroczne spotkanie zgromadzi setki uczestników: teoretyków i praktyków współpracy transgranicznej, ekspertów, analityków, samorządowców, polityków i dziennikarzy z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Kolejna edycja wydarzenia traktującego o sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej odbędzie się już tradycyjnie w Lublinie od 25 do 26 września 2017.

VI Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej będzie poświęcony perspektywom rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej oraz wyzwaniom związanym z rozwojem miast i wsi, uwzględniającym potrzeby mieszkańców. Zaproszeni goście zajmą się także przyszłymi inicjatywami lokalnymi Lublina oraz krajów sąsiedzkich. W związku z licznymi zagrożeniami, na jakie jest narażona współczesna Europa Środkowo-Wschodnia, ważne miejsce w programie zajmie linia pt. „Polityka i bezpieczeństwo”.


Wśród tegorocznych gości zaproszonych do udziału znaleźli się m.in.:

Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Premier Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego latach 2009-2012,

Ryszard Czarnecki – Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego,

Jan Piekło – Ambasador RP na Ukrainie,

Hasan Hasanov – Ambasador Azerbejdżanu,

Krzysztof Stanowski – były Wiceminister Spraw Zagranicznych RP,

Małgorzata Gosiewska – Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych,

Waldemar Sługocki – Senator RP, zastępca Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i UE, były sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju,

Ihor Żdanow – Minister Sportu i Młodzieży Ukrainy,

Wojciech Balczun – były Prezes kolei ukraińskich.


Szczególne miejsce w programie tegorocznego Kongresu zajmuje seminarium Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) współorganizowane wspólnie z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Cały program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej: www.kongres.lublin.eu/program.

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej to kilkadziesiąt godzin dyskusji, podzielonych na równoległe osie tematyczne. W ubiegłorocznej edycji spotkania wzięło udział ponad 1000 osób. Tegoroczny Kongres będzie jednym elementów uroczystych obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

KIEW P 1

 

Artykuły powiązane