12 lubianych za granicą ukraińskich zespołów

12 lubianych za granicą ukraińskich zespołów
Podczas gdy Ukraina wciąż oburza się z powodu rzekomego braku wysokiej jakości krajowej muzyki, ukraińscy muzycy zaczynają zdobywać fanów za granicą.


Rock, muzyka alternatywna, electro i metal – wszystko to bardzo dobrze brzmi po ukraińsku. Młodych zespołów, grających dobrą muzykę, jest coraz więcej. Jedynie na samej Ukrainie nie rozpieszcza się ich nadmierną uwagą. Za to pozytywne opinie czy też, co ważniejsze, liczba pobrań ich piosenek lub pełne sale na koncertach, można zaobserwować za granicą.

Ukraińską muzykę usłyszano, ukraińską muzykę chce się słyszeć. Co ciekawe, w twórczości niektórych grup popularnych wśród zachodnich słuchaczy są obecne ukraińskie motywy etniczne. Wśród ulubieńców zagranicznych melomanów znajdują się również muzycy śpiewający wyłącznie w języku ukraińskim.

Espreso.TV opowiada o ukraińskich wykonawcach, którzy za granicą są nie mniej, a często nawet bardziej popularni niż na Ukrainie.


Zapaska


im 1
Duet Pawła Neczytajły i Jany Szpaczyńskiej, grający etniczną muzykę elektroniczną i indie pop, istnieje od 2009 roku. Ich muzyka wyróżnia się oryginalnością wykonania: swoje kompozycje Zapaska tworzy za pomocą zapętlania i miksowania muzycznych fraz.

Grupa wydała już dwa mini i dwa pełnocenne albumy. Za granicą jest jednak bardziej popularna niż na Ukrainie. W 2014 roku ich kompozycja „Shkolyarska” trafiła na listę piosenek roku. Wykaz został sporządzony przez widza Euronews Roberta Hackwilla i opublikowany na oficjalnej stronie internetowej kanału.

W 2015 ich kompozycja „Litak” do słów Bohdana Ihora Antonycza, która znalazła się w pierwszym albumie, stała się ścieżką dźwiękową do amerykańskiego filmu krótkometrażowego autorstwa waszyngtońskiego dziennika wideo Freehub Magazine. Muzykę grupy Zapaska wykorzystali także czescy filmowcy, umieszczając ją w filmie, który trafił na ekrany.

Natomiast brytyjskie wydanie Overblown nawało ich ostatni album „Pomalu” najlepszym wydaniem 2016 roku na obszarze poradzieckim.


 

DakhaBrakha


im 2
Zespół ten już dawno podbił zagranicę i wychował tam całą armię fanów ukraińskiej muzyki etnicznej. Grupa, której założycielem i dyrektorem artystycznym której jest Władysław Trojicki, stworzyła własny styl: etnochaos.

W skład zespołu wchodzą: Nina Harnecka, Iryna Kowałenko, Ołena Cybulska i Marko Hałanewycz. Wykonują oni ukraińskie pieśni ludowe w autentyczny sposób, łącząc je z brzmieniem szerokiej gamy instrumentów z różnych zakątków świata.

DakhaBrakha występowali na najbardziej znanych festiwalach świata - Glastonbury, Sziget, Helsinki Festival, Med, Mundial, Oslo World Music Festival, Dublin World Music Festival, Fusion, GlobalFEST i wielu innych.

Właśnie DakhaBrakha stali się jedynymi przedstawicielami z Ukrainy w legendarnym show „Later...” z Jools Holland na BBC, a także występowali na antenie radia KEXP i NPR. Kompozycja „Szo z-pod duba” stała się ścieżką dźwiękową do serialu „Fargo”, produkowanego przez kultowych reżyserów Ethana i Joela Coenów.

Grupa DakhaBrakha jest nazywana ambasadorem Ukrainy na świecie. Muzycy występują w Kolumbii, Brazylii, Meksyku, USA, Kanadzie, Chinach, Malezji, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii i większości krajów Europy.

 


ONUKA


im 3
To kolejny ukraiński zespół, który zdobył zagranicznych słuchaczy, wykorzystując w swojej twórczości folklorystyczne motywy. ONUKA gra elektrofolk, łącząc muzykę elektroniczną i ludowe instrumenty.

Wokalistką grupy, autorką tekstów i głównym autorem idei jest Natalija Żyżyczenko. Gra ona również na fujarce, okarynie, omnichordzie i małych instrumentach perkusyjnych oraz operuje samplingiem. Głównym kompozytorem, producentem dźwięku, aranżerem i dyrektorem artystycznym projektu jest Jewhen Fiłatow.

ONUKA występowali na festiwalach Sziget i Eurosonic w Holandii. Największy sukces wśród zagranicznych odbiorców muzycy odnieśli jednak po wspólnym występie z orkiestrą НАОНІ na Eurowizji 2017 jako zaproszony gość. Ukraińską grupę chwalili zarówno zagraniczni słuchacze, jak i prasa.

Brytyjskie wydanie muzyczne NME opisało występ grupy ONUKA jako najlepszy numer wieczoru, mówiąc: „12 punktów od nas”. Bardziej znaczące było jednak trafienie ostatniego EP „Vidlik” na listy przebojów iTunes w wielu europejskich krajach. Ponadto kilka dni później minialbum zajął pierwsze miejsce wśród elektronicznych przebojów iTunes w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Danii, Holandii i Szwecji. Znalazł się również na drugiej pozycji w Belgii, na trzeciej we Francji i Szwajcarii oraz na czwartej w Australii.

 


Jamala

 im 4

Dzięki Eurowizji popularność na Zachodzie zdobyła również ukraińska piosenkarka krymskotatarskiego pochodzenia – Jamala (prawdziwe nazwisko – Susanna Dżamaładinowa). Artystka reprezentowała Ukrainę na konkursie piosenki w 2016 roku w Sztokholmie, gdzie odniosła zwycięstwo z piosenką „1944”.

Sukces na Eurowizji pomógł Jamali podpisać kontrakt ze światowej sławy wytwórnią Universal Music Group. W czerwcu ubiegłego roku Universal Music Denmark wydał zatytułowany „1944” album ukraińskiej piosenkarki w Europie. Na płycie znalazło osiem utworów w języku angielskim i trzy w języku ukraińskim.

Album został wydany w USA w lipcu tego samego roku. W Ameryce zrealizowała go firma Republic Records, wchodząca w skład Universal Music Group i współpracująca z takimi artystami, jak Ariana Grande, Drake, Florence + The Machine, John Newman, Nickelback, Nicki Minaj, The Weeknd i innymi.

Poza tym, że płyta Jamali jest teraz sprzedawana na całym świecie, sama artystka występuje również z koncertami w Europie.

 


Sinoptik


im 5
Grupa rockowa, założona 5 lat temu w Doniecku, na Ukrainie jest znana znacznie mniej niż poza nią. Trio, w którego skład wchodzą Dmytro Synoprtk, Dmyto Sakir i Wjaczesław Łoś, gra muzykę alternatywną i indie rocka. Nagrała już trzy albumy studyjne.

Frontman grupy Dmytro Synoptyk wcześniej grał w kilku londyńskich zespołach, a nawet występował na Reading Festival. W maju 2016 roku Sinoptik reprezentowali Ukrainę w finale międzynarodowego konkursu The Global Battle Of The Bands w Berlinie i stali się pierwszą ukraińską grupą, która zajęła pierwsze miejsce i zdobyła tytuł najlepszego nowego zespołu rockowego na świecie.

Natomiast jeszcze przed zwycięstwem w GBOB Ukraińcy zrealizowali udaną europejską trasę, po której zaczęto częściej zapraszać ich na występy w Europie. Jesienią wyruszyli w trasę promującą nowy album „Interplanet Overdrive”, obejmującą miasta Austrii, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Czech i Grecji.

Obecnie Sinoptik częściej można zobaczyć na zagranicznych koncertach, gdyż na Ukrainie, niestety, nowe ukraińskie grupy cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

 


Stoned Jesus


im 6
To trio gra psychodeliczny blues i rock. Przez 8 lat istnienia zespołu muzycy wydali trzy pełnometrażowe albumy i jeden krótkometrażowy. Ich album The Harvest, który ukazał się w 2015 roku, trafił do wielu czołówek Europy Zachodniej.

Utworzona w 2009 roku grupa Stoned Jesus niemal natychmiast wyruszyła w trasy koncertowe, odwiedzając nie tylko Ukrainę, ale też kraje Europy Zachodniej. Na ich koncie znajdują się trzy albumy na winylu oraz singiel w Niemczech, a także występy w 22 krajach.

Po obfitującej w koncerty trasie w Europie chłopców zapraszano do USA, Wielkiej Brytanii i na jeden z największych festiwali rockowych – Hellfest 2016 (Francja). Stoned Jesus stali się pierwszym ukraińskim zespołem rockowym, który wyjechał z trasą do Ameryki Południowej. W ciągu 8 dni muzycy zagrali koncerty w Chile, Argentynie i Brazylii.

 


Hell:On


im 7
Metalowy zespół z Zaporoża istnieje od 2005 roku, jednak pomimo licznych pozytywnych opinii za granicą, na Ukrainie Hell:On są mało znani.

Na koncie grupy, oprócz dem i krótkich albumów, znajduje się 5 płyt pełnometrażowych. Co więcej, dwa albumy – „Hunt” (2013) i „Once Upon A Chaos” (2015) – zostały wydane przez niemiecką wytwórnię Ferrrum.

Ostatni album był bardzo chwalony przez zachodnią prasę. Napisało o nim prawie 30 wydań z Finlandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec i innych krajów.

Trasy koncertowe w Europie Hell:On rozpoczął już w 2009 roku. Od tego czasu zespół występował w Polsce, Holandii, Niemczech, Czechach i innych krajach.

 


Panivalkova


im 8
Damskie trio grające indie pop samo o sobie mówi, że śpiewa „w stylu zmysłowego minimalizmu”. W swojej muzyce dziewczyny wykorzystują wiele instrumentów: klawisze, kastaniety, harmonijkę ustną, perkusję, bębny i inne.

Każdy swój występ Iryna Kulszenko, Dasza Puhaczowa i Ira Luzina zamieniają się w prawdziwy performance, pełen żartów i barwnych kostiumów. Ukraińscy słuchacze traktują jednak zespół Panivalkova z rezerwą. Natomiast w Europie grupa już ma swoją publiczność.

Latem, w lipcu i czerwcu, artystki zrealizowały swoją pierwszą trasę w Europie Zachodniej. Łącznie dziewczyny odwiedziły 13 miast Polski, Niemiec, Luksemburga, Belgii i Holandii.

 


Mari Cheba


im 9
Ukraińska grupa elektroniczna istnieje od 2015 roku, jednak już udało jej się uzyskać pozytywne opinie na Zachodzie. Solistka Mari Czeba zdobyła tytuł najlepszego żeńskiego wokalu wśród artystek z Ameryki i Europy w wersji Trip Hop Nation.

Oprócz samej Mari w grupie grają Wałentyn Łatysz (instrumenty klawiszowe) i Denys Rylkow (gitara elektryczna). Zespół łączy różne style, tworząc swój własny. W pisaniu swojej muzyki Mari Cheba kierują się intuicją. Wszystkie utwory grupy są napisane w języku ukraińskim. W 2016 Mari Cheba zaprezentowali debiutancki album IONA.

 


Jinjer


im 10
Kolejny ukraiński zespół metalowy występuje z solowymi koncertami za granicą. Grupa Jinjer powstała w 2009 roku w Gorłówce. Już 4 lata później muzycy wyruszyli w swoją pierwszą międzynarodową trasę, występując w ciągu 20 dni w miastach Ukrainy, Mołdawii i Rumunii.

Kilka miesięcy później muzycy grali już na otwartej przestrzeni w Rumunii i Bułgarii. Wtedy też, w 2013 roku, Jinjer zostali nazwani najlepszym metalowym zespołem Ukrainy.

W kwietniu 2014 roku Jinjer wyruszyli w trasę promującą pierwszy album pełnometrażowy, grając koncerty nie tylko na Ukrainie, ale też w Polsce, Czechach, Niemczech, Belgii, Francji i Szwajcarii.

 


Kozak System


im 11
Członkowie grupy „Hajdamaky” w 2012 roku stworzyli udany projekt muzyczny Kozak System, który stał się popularny zarówno na Ukrainie, jak i za granicą. Muzycy rockowi mają na koncie trzy pełnometrażowe płyty.

Kozak System śpiewa liryczne i aktualne utwory w języku ukraińskim. Członkowie zespołu grają na akordeonie, gitarze, trąbce i perkusji. Bardzo często występują w Polsce i współpracują z polskimi muzykami. Łącznie w ciągu 5 lat istnienia grupy „Kozacy” zagrali koncerty w 18 krajach na całym świecie.

W 2013 roku, oprócz występów na Ukrainie, w Polsce i w Niemczech muzycy reprezentowali kraj na Dniach Ukrainy w Wielkiej Brytanii. Natomiast latem 2015 roku Kozak System byli gwiazdą czeskiego festiwalu Trutnoff wraz z Prodigy, The Subways i Matisyahu. Latem tego roku muzykom udało się zagrać koncerty w USA, Niemczech i Polsce, a jesienią udadzą się do Londynu, Dublina i Montreal.

 


Brunettes Shoot Blondes


im 12
Chłopcy z Krzywego Rogu, grający indie pop i muzykę alternatywną, dosłownie zagrzmieli w 2014 roku z klipem „Knock Knock”. Wówczas ich nagranie, nakręcone za pomocą 14 urządzeń Apple, przez pierwsze 10 dni zostało wyświetlone na YouTube ponad 5 mln razy.

Zagraniczna prasa nazywała zespół sensacyjnym, a wszystkie opinie o nim były pozytywne. Publikacje o Ukraińcach Brunettes Shoot Blondes pojawiły się w Billboard, The Daily Mirror, USA Today, Mashable, Business Insider, Daily Mail i innych wydaniach.

Grupa powstała w 2010 roku. Już wtedy, na początku swojej kariery, Brunettes Shoot Blondes występowali w Kijowie, a także trzy razy wyjeżdżali do Europy z serią koncertów. Ukraińcy artyści grali swoją muzykę na festiwalu „Wybieram Wschód” w Poznaniu, „OstAnders 2013” w Norymberdze (Niemcy) i „Eastern Hipsters” w Białymstoku. Poza festiwalami Brunettes Shoot Blondes dawali koncerty w Polsce i Niemczech.

Na razie na koncie Brunettes Shoot Blondes znajduje się jeden album – „Bittersweet”. Debiutancki klip muzycy nakręcili we współpracy z niemieckim producentem samochodów „Opel”.

Artykuły powiązane