Lwów, który już nie wróci. Kapliczka na Wulce

Lwów, który już nie wróci. Kapliczka na Wulce
Wśród mało znanych pomników lwowskich, które nie zachowały się do dnia dzisiejszego, jest kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej, która znajdowała się w jednej z najbardziej malowniczych dzielnic miasta - na Wzgórzach Wuleckich …

Najbardziej przykrym jest to, że w czasach sowieckich kapliczkę zniszczono, unicestwiono przy łożeniu nowych torów tramwajowych na przełomie lat 60-70 XX wieku. Nawet zdjęć samej kapliczki zachowało się tylko kilka…

w 001
Kapliczka na Wólce. Litografia autorstwa Karola Ferdynanda Langa. Koniec lat 1860– początek 1870.Kaplica została zbudowana na koszt znanego kupca lwowskiego pochodzenia ormiańskiego Antoniego Bogdanowicza, w hołdzie Powstańcom Styczniowym, którzy zginęli w nierównej walce narodu polskiego przeciwko Imperium Rosyjskiemu w latach 1863-1864.
Przez długi czas we Lwowie hołdowano Powstanie Styczniowe – szanowano Powstańców, tworzono pomniki, podkreślano w ten sposób jedność Narodu Polskiego pod zaborami trzech obcych imperiów….

w 002
Młodzież lwowska przy kaplicy w trakcie uszanowania rocznicy Powstania w 1905 roku.Fundator kaplicy, Bogdanowicz, był właścicielem sklepu papierniczego na placu Mariackim (dziś – plac Adama Mickiewicza), gdzie, między innymi, sprzedawano wywołujące duże zainteresowanie portrety uczestników Powstania, którzy często przed tym, jak ruszyć na pole walki, robili sobie zdjęcia u znanych lwowskich mistrzów – fotografików….


Kaplicę zbudowano w znacznej odległości od centrum miasta, nad Drogą Wulecką (dziś – ulica akademika Sacharowa) na stoku wzgórza, naprzeciwko współczesnej ulicy Gorbaczewskiej.

w 003
Współczesne zdjęcie ulicy Akademika Sacharowa, na miejscu budynku u podnóża góry znajdowała się kaplicaWedług różnych danych kaplica Matki Boskiej częstochowskiej ku czci pamięci poległych w latach 1863-1864 stała w tym miejscu w ciągu stulecia. Zrujnowana została w czasach sowieckich w latach 60-70 ubiegłego wieku.

 

Źródło: photo-lviv.in.ua

Artykuły powiązane