Cyberwojny i przyszłość Ukrainy

Cyberwojny i przyszłość Ukrainy
W Kijowie w drugim tygodniu września już po raz piętnasty odbyło się forum Jałtańska Strategia Europejska (YES).

 

Na forum przybyły osobistości z całego świata — były sekretarz stanu USA Condoleezza Rice, eurokomisarz Valdis Dombrovskis, były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA Kurt Volker, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i inni. Wisienką na torcie było pojawienie się legendarnego Bono z irlandzkiej grupy rockowej U2.

UFO i NATO

Uwagę zwiedzających Mystećkyj Arsenał, gdzie odbyło się spotkanie, od razu przykuł.... statek UFO. Według zamysłu organizatorów goście mogli wejść do środka instalacji i poczuć się jak w przyszłości. Co prawda, aby wejść do środka, trzeba było założyć kapcie, stojące wokół statku.

Spotkania 14 września otworzył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Wyraził nadzieję, że następne forum odbędzie się już w Jałcie, a nie w Kijowie i podkreślił, że Ukraina utrzymuje kurs na zbliżenie z UE.

„Symboliczna wartość ruchu bezwizowego jest ważniejsza niż jego praktyczne znaczenie. My, Ukraińcy, burzymy żelazną kurtynę między nami i europejskimi sąsiadami” — powiedział Poroszenko.

Prezydent nie zapomniał również o zamiarze wstąpienia Ukrainy w przyszłości do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Nie tylko NATO da nam skuteczne gwarancje bezpieczeństwa, ale i my z naszą nową armią wzmocnimy wschodnią flankę NATO. I idziemy do Sojuszu nie z pustymi rękami. Oferujemy temu blokowi jedną z najsilniejszych armii na tym kontynencie. Mamy unikalne doświadczenie w jaki sposób pokonać rosyjskiego agresora” — powiedział Poroszenko.

Prezydent przypomniał również o tym, że bez względu na wojnę w Donbasie, na Ukrainie w ciągu ostatniego roku utworzono Sąd Antykorupcyjny, przyjęto przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego i cyberbezpieczeństwa, wprowadzono reformy edukacyjne i medyczne. Prezydent za pozytywną uznał również współpracę z MFW:

„Wielcy zagraniczni inwestorzy wierzą w perspektywy naszego kraju i tworzą miejsca pracy. Pomimo trwającej wojny z Rosją, inwestycje w pierwszym półroczu wzrosły o 26,5%. Na nasz rynek wchodzą światowe marki” — powiedział Poroszenko.

Ataki cybernetyczne i broń

Kluczowym tematem forum stała się dyskusja na temat ukraińskiego sezonu politycznego 2018-2019.

„Potrzebna jest ochrona przed fake newsami i zewnętrznymi atakami informatycznymi. Nie mamy możliwości, aby tego uniknąć, bo inaczej przyjdzie to do innych krajów, w 2020 roku” — przedstawił problemy okresu przedwyborczego Wiktor Pinczuk, jeden z organizatorów forum.

Eksperci zgodzili się z koniecznością opracowania technologii przeciwdziałania cyberwojnie i jej elementom — fake newsom, propagandzie i dezinformacji.

„Rosja to seryjny morderca. Zdają sobie sprawę, jak połączyć dezinformację z fake’ami i jak to wykorzystać do podziału narodów. Są to, na przykład, grupy religijne lub kwestie języka. Wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji cyberataki staną się ostrzejsze i destrukcyjne dla społeczeństwa” — uważa założyciel Jigsaw, Jared Cohen. Była sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zaproponowała, aby na Ukrainie wyeliminować słabe wobec ataków cybernetycznych miejsca:

„Na przykład, wschodnia Ukraina jest bardzo uboga, chociaż jest tam przemysł. Trzeba wyjaśnić wschodniej Ukrainie, że przechodzą trudny okres, ale podejmowane są kroki w celu rozwiązania problemów”.

Ekspert uważa technologię przejrzystości za efektywną również w walce z reżimami.

„Autorytarne reżimy można zniszczyć poprzez prawdę; nie są one nietykalne” — uważa Rice. Taką prawdą może stać się wprowadzenie dyplomacji publicznej.

„Powinniśmy przekazywać do Rosji informacje, ile kosztuje społeczeństwo polityka międzynarodowa, bo te pieniądze mogą być wykorzystane do poprawy standardów życia” — uważa przewodniczący Council on Foreign Relations Richard Haas. Nie można jednak zapominać o informowaniu samych Ukraińców.

„Ukraina powinna przekazywać szczegółowe informacje na temat politycznej przyszłości obszarów okupowanych przez Federację Rosyjską. Dla ludzi ważne jest, aby wiedzieć, jakie korzyści uzyskają, jeśli Rosja odejdzie stamtąd” — mówił Haas.

Cyberwojny staną się poważnym wyzwaniem dla wyborów na świecie, ponieważ do roku 2020 w krajach świata zachodniego odbędzie się 20 różnych głosowań ludowych.

„Utworzono Transnarodowy Komitet ds. Walki o Uczciwe Wybory. Grupa robocza ds. ukraińskich wyborów będzie monitorować ingerencje w wybory prezydenckie i opracuje technologie do walki z fake’ami. Są już powody do obaw. Według naszych szacunków, na Ukrainie rozmowy w mediach społecznościowych sztucznie ulegają wpływom 50% więcej, niż w Szwecji czy Meksyku” — powiedział Anders Fogh Rasmussen.

Jednak za najlepsze antidotum przed cyberwojnami ekspert uważa zrozumienie obywateli: „Ludzie muszą konfrontować fakty i krytycznie postrzegać to, co widzą”.

Jednak jeśli siła słów okaże się niewystarczająca, można użyć innych atutów. To m.in. wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy. Tu za dobry znak można uznać zaangażowanie Amerykanów w pomoc wojskową Ukrainie.

„Prezydent Obama zakazał dostarczać Ukrainie ofensywnej broni, a my to robimy. Jesteśmy gotowi poprawić obronę Ukrainy. Oczywiście, ona już się wzmocniła, ale są luki. Jesteśmy gotowi omówić z Ukrainą jej potrzeby” — powiedział Volker.

Bono: „Ukraińcy to innowatorzy z natury”

Całkowitym zaskoczeniem dla uczestników YES stała się wizyta legendarnego muzyka rockowego Bono. Lider U2 po raz pierwszy odwiedził Ukrainę, choć, jego zdaniem, już dawno chciał to zrobić. Piosenkarz przyleciał na Ukrainę bez swojej grupy, ale obiecał, że w przyszłości wystąpi w Kijowie z koncertem. Bono przyznał, że „za mało wie o waszym pięknym kraju”, ale przywitał się z uczestnikami w języku ukraińskim: „Dobrego dnia, witam!”. Tematem jego wystąpienia był wysoki stopień zakażenia mieszkańców Afryki wirusem HIV. I dlatego aktywnie współpracuje z liderami różnych krajów w walce z HIV. Takie spotkania ze światowymi liderami, przy okazji, czasami kończą się niezwykle, powiedział Bono. Na przykład, kanclerz Niemiec Angela Merkel, opowiedziała mu o popularnym nigeryjskim raperze, który do tego momentu zdobył już ponad 15 mln odsłon na YouTube, a nawet pokazała mu ten film na swoim iPadzie.

„Przepraszam, kanclerz Niemiec opowiada mi o nowej muzyce? Jak mam to wszystko wyjaśnić grupie? Nie spodziewasz się czegoś takiego po kanclerzu. Dlatego ja bym nikogo nie lekceważył” — wspominał. Jednocześnie Bono jest przekonany, że jednym z najpoważniejszych problemów ludzkości jest korupcja, ale wykorzenić tę chorobę cywilizacji jest dosyć łatwo:

„Korupcja zabija więcej dzieci niż HIV, AIDS, malaria razem wzięte. Istnieje bat na korupcję — to jawność, przejrzystość, otwarty rząd i społeczeństwo obywatelskie, młodzież”.

Ogólnie rzecz biorąc Irlandczyk uważa, że cała ludzkość, w tym również Ukraińcy, powinni żyć w pokoju.

„Wiem, że nie trzeba Ukraińcom tłumaczyć, co to jest pokój i wolność. Oni to wiedzą i nie trzeba im tłumaczyć wartości tych pojęć. Wy jednak nadal walczycie o pokój i wolność na co dzień”.

Na koniec Bono podał swój przepis na rozwój naszej planety w XXI wieku, w którym nie ma miejsca na społeczeństwo hierarchiczne.

„Trzeba bardziej anarchicznego myślenia w ludziach, którzy odrzucają schematy, potrafią myśleć szerzej. Niemcy to dobrzy inżynierowie. Wynalazcy to, oczywiście, wspaniali Brytyjczycy. Japończycy to bogowie wszelkich mikrochipów. Myślę, że Irlandczycy są zaradni, to anarchiści z natury. I trzeba było tak dalej rozdzielać role krajom. Myślę, że Ukraińcy to innowatorzy z natury” — stwierdził muzyk.

 

Źródło: segodnya.ua

Artykuły powiązane