Ukraińscy projektanci dali impuls do współpracy z Polską

Ukraińscy projektanci dali impuls do współpracy z Polską
12 ukraińskich projektantów zaprezentowało w Ptak Warsaw Expo pod Warszawą swoje kolekcje ubrań. Impreza odbyła się w ramach projektu "Wycieczka Ukrainy na wybiegu".

 

W pokazie wzięli udział projektanci z 12 regionów Ukrainy: Roksołana Burycka z jej legendarnymi, haftowanymi motywami reprezentowała Galicję, Ludmyła Buszyńska - Podole, Lubow Czernikowa – Podkarpacie, Oksana Sokoł z unikalnymi rzeczami z filcu – Zakarpacie, Dmytro Czerneha z męską kolekcją – Kijów, Natalia Marczenko z wieńcami Mariny Łapy - Polesie, Ołena Miszustina z sukniami zdobionymi ornamentyką petrykowską – region rzeki Dniepr, Ołena Hodys ze złotem Scytów – Odessa. Ukrainę Słobodzką zaprezentowała Wiktorija Maslij. Ponadto, Ukrainę reprezentowała Oksana Hrycaj z Halickiego Koledżu im. Czornowoła w Tarnopolu.

Prawdziwą furorę wywołała kolekcja krymskotatarskich ubrań Kamilly Saadat, która reprezentowała Krym, a także kolekcja ubrań z Donbasu, który zaprezentowała organizatorka imprezy, doradca ministra edukacji i nauki, przewodnicząca Narodowego Partnerstwa w Przemyśle Lekkim Holda Wynohradska. Jej twórcza grupa studentów z Charkowskiej Akademii Wzornictwa pokazała akcesoria wykonane z drutu. Jako symbol obecnej Ukrainy – kobiety, której ręce są związane drutem.

Pokaz odbył się przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury. Podczas imprezy obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Gospodarki Polski, a także Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie PAIH i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, którzy również włączyli się do organizacji pokazu.

"Otworzyliśmy nową stronę polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych, - zaznaczyła Holda Wynohradska. W szczególności uzgodniono, że 2 lutego otwieramy w Ptaku miasto mody w Łodzi - sklep, gdzie będą prezentowane marki ukraińskich projektantów. Jest to ogromny krok naprzód dla ukraińskiego biznesu. Również w pierwszym kwartale przyszłego roku będziemy gościć delegację polskich producentów tkanin: będziemy pomagać Polakom sprzedawać ich tkaniny w Ukrainie, a oni promować naszych producentów" - powiedziała Wynohradska.

Po pokazie odbyło się forum biznesu "Możliwości partnerstwa i wzajemnie korzystnej współpracy PL-UA w przemyśle lekkim", podczas którego strony omówiły możliwości współpracy Ukrainy i Polski w kategoriach ekonomicznych.

Przemysł lekki Ukrainy generuje 5% przychodów i 2,6% eksportu Ukrainy. Prawie 45% produkcji przemysłu lekkiego jest eksportowane do krajów Europy. Według danych Państwowej Służby Statystyki, w 2017г. z trzech głównych krajów-importerów - Chin, Turcji i Polski - na Ukrainie zostało przywiezione dzianin, odzieży, tekstyliów domowych i butów na sumę 483,3 mln hrywien. Profilowe stowarzyszenia mówią o cyfrze 1079,1. Niewliczony import w wysokości 596 mln to strata co najmniej 5,3 mld hrywien przychodów do budżetu państwa w postaci cła i podatku VAT.

Wiktorija Czyrwa

Artykuły powiązane