Podczas prezentacji książki o Banderze interweniowała policja

Podczas prezentacji książki o Banderze interweniowała policja
22 lutego w Warszawie odbyła się promocja książki Wiesława Romanowskiego „Bandera. Ikona Putina” połączona z debatą ekspercką na temat relacji polsko-ukraińskich. Jak informuje Wschodnik.pl, nie obyło się bez przykrego incydentu.

Zaproszeni na wydarzenie eksperci, dr Łukasz Jasina i Piotr Kościński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wraz z autorem książki rozmawiali na temat postaci Stepana Bandery, jego miejsca w historii Ukrainy, a także postrzegania go przez Ukraińców. Rozmawiano także o spuściźnie OUN-UPA w kontekście obecnych relacji polsko-ukraińskich i rzezi wołyńskiej, zastanawiając się, w jaki sposób rozmawiać z Ukraińcami na tematy dla nas trudne i bolesne. Podczas debaty poruszono kwestie odmitologizowania przywódcy ukraińskich nacjonalistów i przedstawienia go w odartym z patosu i demonizowania, realnym świetle, co jest w polskiej optyce niezwykle świeżym spojrzeniem.

Spotkanie ukazało ogrom emocji, jakie Bandera wciąż wzbudza w Polakach i trudności w chłodnej analizie jego poczynań. Przeważającą część audytorium stanowiły osoby starszego pokolenia, zaś wykład był nieustannie przerywany przez jednego z uczestników, który głośno i wyjątkowo obcesowo przeszkadzał prowadzącym, zarzucając im kłamstwa i „banderyzm”. Będąc głuchym na upomnienia i jakąkolwiek argumentację, mężczyzna został w końcu wyprowadzony przez policję.

Książka „Bandera. Ikona Putina” jest próbą odpowiedzi na pytanie, kim w rzeczywistości był Stepan Bandera, co robił, jakie decyzje podejmował, jaką realną rolę odegrał w walce o niepodległą Ukrainę i w konflikcie z Polską, w tym w zbrodni wołyńskiej. To jedna z nielicznych polskich biografii tej postaci. Publikacja ukazał się nakładem Wydawnictwa „Demart”. Niebawem w naszym serwisie zamieścimy recenzję tej pozycji.

banderA

Artykuły powiązane