14-22.03, Warszawa; Wystawa o uchodźcach wewnętrznych na Ukrainie

14-22.03, Warszawa; Wystawa o uchodźcach wewnętrznych na Ukrainie
Wystawa “Displaced. 12 Stories from Ukraine”, od 14 marca w Warszawie, pokazuje historie 12 osób oraz ich rodzin, które w wyniku konfliktu we wschodniej Ukrainie oraz nielegalnej aneksji Krymu zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i rozpoczęcia życia od zera w nowym miejscu.

Na Ukrainie rosyjska agresja zmusiła 1 mln 700 tys. ludzi do ucieczki ze swoich domów, by mogli oni znów żyć „gdzieś, gdzie w środku nocy nie słyszysz eksplozji, gdzie obcy ludzie nie będą przychodzili ze swoimi obcymi flagami, gdzie nie ma wrogości, nienawiści i bólu”. Każde zdjęcie to unikatowe doświadczenie i odkrywanie trudnej historii będącej udziałem milionów przesiedlonych osób.

Organizatorem „Displaced. 12 Stories from Ukraine” jest Ambasada Brytyjska w Kijowie oraz organizacja pozarządowa Stabilization Support Services. Autorem zdjęć jest słynny ukraiński fotograf Serhij Sarahanow. Po raz pierwszy historie przesiedleńców zostały zaprezentowane w listopadzie 2015 r. na placu św. Zofii w Kijowie, później wyruszyły w podróż po innych miastach Ukrainy. Z początkiem 2016 r. wystawa została zaprezentowana w Brukseli i Londynie, gdzie została gorąco przyjęta. Druga część europejskiej podróży wystawy trwa od listopada 2016 r. do marca 2017 r. W ramach tej części podróży wystawa gościła już w Berlinie, Rzymie, Hadze i Paryżu. Dodatkowo została także zaprezentowana w siedzibie Rady Europy w Strasburgu. Ekspozycja gościła w najważniejszych stolicach europejskich: Londynie, Berlinie, Brukseli, Paryżu, Rzymie, a także w Radzie Europy w lutym 2017 r.

14 marca wystawa dostępna będzie w Warszawie. Ceremonia otwarcia odbędzie się o godz. 15.00 na Płycie Głównej Placu Defilad, od strony ul. Marszałkowskiej, obok Teatru Studio.

Wystawa będzie dostępna dla widzów w Polsce od 14 do 22 marca 2017 r. na Placu Defilad.

Ceremonii otwarcia dokonają:

- Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia,

- Doradca Polityczny Ambasadora Wielkiej Brytanii David Wallace,

- Dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ Gerard Pokruszyński

- Przewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa Dyrektor Jan Malicki,

Celem tego projektu jest zwrócenie uwagi na kwestię osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie. Bohaterowie ekspozycji to obywatele Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do rozpoczęcia swego życia od początku w nowym miejscu w rezultacie konfliktu we wschodniej Ukrainie i nielegalnej aneksji Krymu. Bohaterowie dzielą się swoimi osobistymi historiami i ukazują wstrząsające doświadczenia osób przesiedlonych. „Kiedy wyjeżdżasz z domu na dwa tygodnie z jedną walizką, ale nie możesz wrócić przez rok - zmusza cię to, by ponownie przemyśleć swoje wartości. Zaczynasz rozumieć, że możesz być zadowolonym, mając niewiele” – tak rozpoczyna swoją opowieść Nina Widomenko.

W czasie trwania ekspozycji jej widzowie oraz osoby zainteresowane mogą napisać kilka słów wsparcia dla Ukrainy na stronach powiązanych w wystawą na Facebooku i Twitterze lub na specjalnych kartkach na życzenia udostępnianych przez wolontariuszy na miejscu wystawy. Po zakończeniu trwającego cyklu wystaw życzenia zebrane w całej Europie zostaną zaprezentowane w Kijowie.

Wydarzenie w Warszawie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy oraz w partnerstwie z Teatrem Studio i projektem Plac Defilad.


Linki na wydarzenie Twitter i Facebook.

 

Zapraszamy! 

Artykuły powiązane