Na Ukrainie w zeszłym roku zrobiono 35 filmów, a sfinansowano prawie 100

Na Ukrainie w zeszłym roku zrobiono 35 filmów, a sfinansowano prawie 100
W ubiegłym roku na Ukrainie przy wsparciu Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina wyszło 35 filmów.


Poinformował o tym kierownik Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina Pyłyp Illienko, który ogłosił wyniki działalności Agencji w 2016 roku, przekazuje Ukrinform.

„Zakończono produkcję 35 filmów, z czego 5 to filmy pełnometrażowe. Jeden z nich – pełnometrażowa animacja 3D – to w ogóle pierwszy w historii Ukrainy trójwymiarowy, animowany film »Mykyta Kożumjaka«. Z powodzeniem wszedł na ekrany. Na ukraińskich ekranach zebrał ponad 11 mln hrywien. Póki co jest to trzeci pod względem dochodu ze sprzedaży biletów projekt, stworzony przy wsparciu Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina. Więcej zebrały tylko »Przewodnik« i »Bitwa o Sewastopol«”, – powiedział Ilienko.

Podkreślił przy tym, że w przeciwieństwie do wymienionych projektów „Mykyta Kożumjaka” obecnie z powodzeniem podróżuje po świecie. Ukazał się już w kinach w Polsce, Turcji i Kazachstanie.

„W zeszłym tygodniu startował w Łotwie, gdzie zajął drugie miejsce pod względem dochodu ze sprzedaży biletów w ciągu pierwszego weekendu, więcej do niego zebrał tylko »Logan«. A to dopiero początek podróży tego filmu po międzynarodowych rynkach, będzie jeszcze bardzo dużo wiadomości”, – zaznaczył Illienko.

Uściślił, że pozostałe 4 filmy pełnometrażowe, które zostały ukończone w ubiegłym roku, to „Moja babcia Fanny Kaplan” Ołeny Demjanenko, „Gniazdo synogarlic” Tarasa Tkaczenki, przy czym oba trafiły na ekrany, a także „Okupacja” Marka Hammonda i „Styczeń-Marzec” Jurija Reczyńskiego. Premiera „Okupacji” możliwa jest na jakimś międzynarodowym festiwalu, a światowa premiera produkcji „Styczeń-Marzec” odbyła się na festiwalu w Rotterdamie. Pozostałe tytuły to krótkometrażówki lub filmy dokumentalne.

Jak mówi Illienko, łączna kwota finansowania w ubiegłym roku była znacząca oraz pozwoliła mówić o rozwoju i uruchomieniu dużej liczby nowych projektów. Na produkcję filmów wydano ponad 242,763 mln hrywien. Przez rok sfinansowano 98 filmów, z których większość znajduje się na etapie produkcji. Wiele zostało uruchomione pod koniec roku.

„Plan na ten rok w zakresie kręcenia filmów to 494,4 mln hrywien. Mówi to o tym, że w tym roku będzie to najwyższa kwota finansowania produkcji ukraińskich filmów w całej historii ukraińskiej niepodległości”, – podkreślił przewodniczący Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina.

Artykuły powiązane