W obwodzie lwowskim odbędzie się wyjątkowa wystawa fotografii zniszczonych świątyń

W obwodzie lwowskim odbędzie się wyjątkowa wystawa fotografii zniszczonych świątyń
W miejscowości Winniki, w obwodzie lwowskim 2 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy zdjęć polskiego pisarza, publicysty i fotografa Piotra Duraka "Po obu stronach Bugu".
Wystawa fotografii zawiera około 60 zdjęć zniszczonych cerkwi na terenie Polski i rzymskokatolickich kościołów na Ukrainie, informuje portal prostir.museum.

Wystawa jest wynikiem licznych podróży między Polską i Ukrainą, podczas których fotografowi udało się dotrzeć do 58 zapomnianych i opuszczonych cerkwi w Polsce i do kilkudziesięciu świątyń na Ukrainie. Dzieli je symboliczna granica — rzeka Bug, którą Piotr Durak w 2012 roku przepłynął łodzią od źródeł do ujścia.

Podczas otwarcia wystawy planowana jest prezentacja publikacji "Świątynie wygnane", w której prezentowane są najpiękniejsze zdjęcia wszystkich opuszczonych kościołów. Autor pokazuje wnętrza świątyń, w których dziś już nie odbywają się nabożeństwa, a które nie są przypisane do żadnego z muzeów. Na ich przykładzie fotograf porusza kwestię zniszczenia obiektów sakralnych.

W ciągu ośmiu lat podróży autorowi udało się sfotografować wszystkie te świątynie, które są ważnymi wzorami wiary. Jest to jedyna książka w historii, która przechowuje pamięć o wnętrzu zapomnianych świątyń, których piękno jest przedstawione na stronach publikacji i które może zaniknąć na zawsze.

Piotr Durak – absolwent polonistyki i doktorant literaturoznawstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wydał dwa zbiory wierszy: "Odnaleźć siebie" (2006), "Wiatrołomny" (2008), a także dwie powieści: "Ostatni rok" (2007, 2009), "Dzienniki rowerowe" (2011). Autor literackiego bloga "Raport zza mgły". W roku 2007 otrzymał honorową nagrodę im. Andrzeja i Brutusa Strumskich za najciekawszy debiut poetycki Podkarpacia. Obecnie pracuje jako redaktor regionalnego tygodnika "Korso" i wykłada w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu (filia w Мielcu). Fotografią interesuje się od 2008 roku. Pomimo licznych propozycji, odmawia udziału w konkursach fotograficznych. Otrzymał m.in. nominację do Nagrody Stowarzyszenia Lokalnej Prasy za najlepsze zdjęcie w mediach 2014 roku. Zachwyca go złożoność rysowania światłem — fotografuje pozostawione kopalnie, bunkry i podziemia w Europie.

Artykuły powiązane