Chrześcijanie na całym świecie obchodzą Niedzielę Wielkanocną

Chrześcijanie na całym świecie obchodzą Niedzielę Wielkanocną
W niedzielę 16 kwietnia chrześcijanie świętują największe chrześcijańskie święto - Niedzielę Wielkanocną, czyli Wielkanoc.

Pascha, ponieważ tak z dawien dawna Ukraińcy nazywali tę szczególną niedzielę w roku, jest najstarszym i najważniejszym chrześcijańskim świętem w całym roku liturgicznym i jest poświęcona Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Chrześcijańska Wielkanoc jest ściśle związana z żydowską i dosłownie tłumaczy się jako „przejście”. Ale jeśli dla żydów Pesach jest symbolem wyzwolenia z niewoli egipskiej i dotarciem do Ziemi Obiecanej, to dla chrześcijan Wielkanoc symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią, wyzwolenie spod ciężaru grzechu, przejście ze stanu niewoli do królestwa wolności i miłości.

Według Ewangelii, po tym, jak Jezus przybył do Jerozolimy, został zdradzony i przybity do krzyża, a następnie pochowany w jaskini przez oddanych mu uczniów zmartwychwstał. W niedzielny dzień, gdy do Jego grobu przybyły kobiety z wonnymi olejkami, okazało się, że miejsce pochówku jest puste. Ale zobaczyły tam anioła, który oznajmił im, że Jezus zmartwychwstał. Wkrótce jednej z nich ukazał się Chrystus i powiedział o Swoim zmartwychwstaniu. Radosna nowina szybko rozeszła się po Jerozolimie i w całej Judei.

Dlatego nocą z soboty na niedzielę we wszystkich cerkwiach odbywa się uroczyste czuwanie, którego momentem kulminacyjnym jest uroczysta procesja wiernych wokół świątyni z zapalonymi świecami, wielkanocne dzwonienie i oznajmienie przez kapłana liczącej sobie dwa tysiące lat nowiny: „Chrystus zmartwychwstał!”, na co wierni z radością odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał!”. Na końcu następuje poświęcenie babek paschalnych i pisanek, wierni rozchodzą się do domów, ostrożnie niosąc zapalone wielkanocne świece i przysmaki. Świąteczny posiłek zaczynali od poświęconego jaja i kawałka paschy. Tradycyjnym powitaniem w te świąteczne dni były słowa „Chrystus zmartwychwstał!”, a odpowiadano „Prawdziwie zmartwychwstał!”, trzykrotnie całowano się i wymieniano się jajkami.

Zmartwychwstanie Chrystusa od wieków było świętem miłości, pokoju, zgody i nadziei. Data tego święta nie jest stała i każdego roku oblicza się ją według kalendarza księżycowy-słonecznego, zgodnie ze specjalnymi zasadami. W tym roku obchody Wielkanocy u chrześcijan wschodniego i zachodniego obrządku zbiegły się w czasie.

Artykuły powiązane