150 wydawnictw prezentuje nowości na „Książkowym Arsenale” w Kijowie

150 wydawnictw prezentuje nowości na „Książkowym Arsenale” w Kijowie
Festiwal rozpoczął się 17 maja i dzisiaj, 21 maja trwa ostatni dzień wydarzenia.


Od 17 do 21 maja w „Mystećkim Arsenale” odbywa się tradycyjny już festiwal „Książkowy Arsenał”, na którym w tym roku ponad 150 wydawnictw zapowiada swoje nowości.

Motyw przewodni tegorocznego „Książkowego Arsenału” to „Śmiech. Strach. Siła”. Łączy on dyskusje o politycznym karnawale, czarnym humorze i zjawiskach, z których śmieje się ukraiński Internet. Ważnym powodem wskazania tego tematu stała się 175. rocznica premiery pełnego wydania „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego — jaskrawego przykładu ukraińskiej kultury śmiechu.

Festiwal prezentuje rozszerzony program międzynarodowy, w którym zaplanowano udział w ponad 50 znanych pisarzy, działaczy literackich i artystów z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Niemiec, Francji, Polski, Łotwy, Czech, Gruzji, Belgii, Rumunii i innych krajów.

W 2017 roku „Książkowy Arsenał” zaczyna również tradycję zapraszania na Ukrainę największych światowych festiwali literackich. Pierwszym gościem w ramach tego programu specjalnego będzie Festiwal Literacki w Birmingham (z inicjatywy Rady Brytyjskiej na Ukrainie), który weźmie udział w „Książkowym Arsenale” z wieloplanowym programu kuratorskim, przewidującym elementy performance’u, edukacji i badań, a także działania klubowe.

Ponadto oczekuje się, że w tym roku pojawi się bardzo ciekawy program kuratorski Oksany Zabużko „Opowiedz mi o mnie” (literatura w świecie globalnego nieporozumienia).

Artykuły powiązane