Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kina częściowo sfinansuje mistyczny dramat Krzysztofa Zanussiego

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kina częściowo sfinansuje mistyczny dramat Krzysztofa Zanussiego
Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kina częściowo sfinansuje mistyczny dramat pod tytułem „Eter”, który będzie kręcić znany reżyser oraz laureat wielu nagród międzynarodowych festiwali filmowych Krzysztof Zanussi.

Informuje o tym służba prasowa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina, informuje serwis "Bukwy".

„Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kina podpisała z firmą »Studio Filmowe Interfilm« porozumienie o realizacji projektu »Eter« przy państwowym wsparciu finansowym w rozmiarze 16 mln 650 tysięcy hrywien. Całkowity koszt produkcji filmu wynosi 61 mln hrywien”, – napisano w komunikacie.

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kina uściśla, że projekt mistycznego dramatu „Eter” stał się jednym ze zwycięzców konkursowej selekcji. Produkcję realizuje Ukraina (firma „Studio Filmowe Interfilm”) wraz z Polską („Studio Filmowe Tor"). Autorem scenariusza, reżyserem i producentem filmu ze strony polskiej jest Krzysztof Zanussi, a ukraińscy producenci to Ołena Fetisowa i Wołodymyr Kozyr.

Dramat „Eter” jest nową wersją legendy o doktorze Fauście, której akcja rozgrywa się na początku I wojny światowej na granicy między Ukrainą a Monarchią Austro-Węgierską.

„Spis treści »Eteru« bezpośrednio dotyczy Fausta. Ale w odróżnieniu od Goethego, gdzie w centrum opowieści znajduje się kwestia rozczarowania nauką, w moim filmie korzystanie z eteru jest pierwszym krokiem na drodze do pozbawienia człowieka wolności. Biorąc pod uwagę kontekst historyczny i kostiumy, film będzie wyrazisty i emocjonalny, momentami szokujący, ale jednocześnie ascetyczny”, – powiedział o nowym projekcie Zanussi.

Film będzie kręcony na Ukrainie, Polsce i na Węgrzech. Wydanie produkcji zaplanowano na jesień 2018 roku.

Informacja: Krzysztof Zanussi to polski reżyser, scenarzysta i producent. Laureat głównej nagrody Festiwalu Filmowego w Wenecji „Złoty Lew” (produkcja „Rok spokojnego słońca”, 1984), zdobywca wielu międzynarodowych i krajowych nagród. Autor kilku tomików scenariuszy kinowych, książek „Rozmowy o filmie amatorskim” (1978) i „Pora umierać” (1997). Laureat nagrody „David Europeo” (Włochy) za ogólną twórczość. Od 1980 roku kierownik artystyczny stowarzyszenia twórczego „Tor”, wiceprezes Związku Polskich Filmowców (1974-1983). Pracując w sferze kinowej i telewizyjnej, wyreżyserował szereg spektakli teatralnych i operowych w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech, Włoszech, Francji, Szwajcarii i na Białorusi.

Artykuły powiązane