Książka o Łemkach otrzymała Nagrodę Historyczną POLITYKI 2017

Książka o Łemkach otrzymała Nagrodę Historyczną POLITYKI 2017
9 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2017 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2016 roku.

Jak poinformowano, w  dziale pamiętników i wspomnień przyznano dwie równorzędne nagrody.

Pierwszą otrzymała książka Antoniego Kroha Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie, wyd. ISKRY – opowieść o Łemkach od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, a w latach 1945–1946 przesiedlonych na Ukrainę, zaś w 1947 roku, podczas akcji „Wisła”, deportowanych na Ziemie Zachodnie. Autor, wybitny etnograf zebrał ich wspomnienia o odnajdywaniu się w nieprzychylnym PRL-u, przywiązaniu do tradycji, kultury i  języka.

Druga nagroda trafiła w ręce Joanny Dufrat i Piotra Cichorackiego za opracowanie Dziennika wydarzeń 1939-1944 Jędrzeja Moraczewskiego, wyd. LTW., okupacyjnego diariusza prowadzonego przez 70-letniego przedwojennego premiera z perspektywy podwarszawskiego Sulejówka.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrali Grzegorz Miernik i Dariusz Jarosz za książkę  „Zhańbiona” wieś Okół: opowieści o buncie, a w kategorii wydawnictwa źródłowe  - Elżbieta Orman za opracowanie „Najmniej jestem tam gdzie jestem”. Listy Zofii z Vorzimerów Breudstedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii. Najlepszym debiutem okazała się Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej autorstwa Sebastiana Pawliny.

Nagrody Historyczne Polityki to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika „Polityka”, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

 W składzie Jury Nagród Historycznych POLITYKI znaleźli się: prof. dr hab.  Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab.  Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący),  prof. Wiesław Władyka,  dr hab. Marcin Zaremba.

Artykuły powiązane