Na biennale w Wenecji otwarto wystawę autorstwa ukraińskiego fotografa

Na biennale w Wenecji otwarto wystawę autorstwa ukraińskiego fotografa foto: twitter.com/UkrainePavilion
Na biennale w Wenecji przedpremierową wystawą ukraińskiego fotografa Borysa Mychajłowa otwarto Ukraiński Pawilon Narodowy.


„9 maja 2017 roku w Wenecji odbył się przedpremierowy pokaz wystawy fotografii Borysa Mychajłowa z okazji otwarcia Ukraińskiego Pawilonu Narodowego na 57 Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La BIENNALE di VENEZIA. W imprezie wziął udział wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko, minister kultury Ukrainy Jewhen Nyszczuk, pierwszy zastępca ministra kultury Switłana Fomenko, dyrektor centrum Dallas Contemporary Peter Doroszenko, kurator projektu Lilija Kudela i artysta Borys Mychajłow. To właśnie jego nową serię prac pod tytułem »Parlament« (2014-2017) przedstawił ukraiński pawilon w tym roku na biennale”, - można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na ukraińskim portalu Ministerstwa Kultury.

Otwierając wystawę, Rozenko podkreślił, że to wydarzenie jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale i dla ponad 120 krajów, biorących udział w biennale.

„Nasz kraj przeżywa trudny okres, na Ukrainie trwa wojna i każdy z nas cały czas to odczuwa. Wiemy, że dziś Ukraina stwarza dla świata obrazek ciągle toczących się działań wojennych. Tak, jest to stale z nami, ale obok tego chcemy wszystkim pokazać, że istnieje inna Ukraina - kulturalna, nowoczesna i postępowa. I chcemy pokazać światu swoich artystów. Być może z pomocą sztuki ludzie na całym świecie będą lepiej zrozumieć Ukrainę”, - powiedział wicepremier.

Zaznaczył on również, że w tym roku prawdopodobnie po raz pierwszy w historii państwa otwarciu biennale nie towarzyszą głośne skandale i rozmyślania wokół tego, kto powinien się tutaj prezentować, dlaczego i w jaki sposób.

Minister kultury Jewhen Nyszczuk podkreślił, że wokół Ukrainy przez długi czas tworzono aureolę mitów o kraju o potężnej tradycyjnej kulturze, w którym sztuka współczesna pozostawała w cieniu.

„Ale obecnie to właśnie sztuka współczesna na Ukrainie intensywnie i progresywnie rozwija się we wszystkich jej przejawach. Dlatego w tym roku my, jako Ministerstwo Kultury, postanowiliśmy zmienić podejście - zrobiliśmy wszystko systemowo i w sposób przejrzysty, kiedy wspólnie z ekspertami wybieraliśmy naszych kuratorów - Petera Doroszenkę i Liliję Kudelą, których praca umożliwiła zbliżenie się do twórczości Borysa Mychajłowa”, - powiedział Nyszczuk.

Minister podkreślił również, że państwo w końcu i po raz pierwszy było partnerem w przygotowaniu Ukrainy do udziału w biennale - zarówno finansowo, jak i organizacyjnie.

W tym roku Ministerstwo Kultury Ukrainy występuje w charakterze komisarza pawilonu narodowego na biennale w osobie pierwszego zastępcy ministra kultury Ukrainy Switłany Fomenko.

Organizatorem Ukraińskiego Pawilonu Narodowego został instytut „Dallas Contemporary” (USA), z którym współpracują kuratorzy projektu. To właśnie oni wśród 10 pomieszczeń wybrali dla wystawy galerię, znajdującą się w dzielnicy Cannaregio - najbardziej autentycznej części Wenecji, gdzie tworzyła swoje prace ogromna liczba wybitnych artystów.

„Dla nas ta wystawa jest bardzo ważna. Ostatnie sześć miesięcy pracowaliśmy bardzo intensywnie, a rezultaty tej pracy macie możliwość obejrzeć tutaj. Borys Mychajłow jest gwiazdą w Europie, a jego prace mówią o dniu dzisiejszym, o postprawdzie. Obecnie jest to »wirus« całego świata. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami, jedne akceptujemy, inne nie. Ta praca jest o historii, o renesansie, o kubizmie i jest to coś bardzo niepodobnego do tego, co Mychajło robił wcześniej”, - powiedział jeden z kuratorów wystawy Peter Doroszenko.

Producentem albumu fotograficznego, prezentującego prace z wystawy, jest znany niemiecki fotograf mody Juergen Teller. Obok prac przedstawiono tutaj także „kulisowe” spojrzenie na przygotowanie serii „Parlament” Borysa Mychajłowa.

Drugi kurator Lilija Kudela podziękowała grupie „SVITER” i Iwanowi Switłycznemu, którzy pracowali nad pomieszczeniem wystawy już od marca, tworząc instalację dźwiękową do projektu, grupie „Żużałka” z Doniecka, która prezentuje cudowne prace fotograficzne w postaci dwóch nowo wydanych książek, a także Antonowi Belinśkiemu, który zaprojektował logo pawilonu i będzie zaprezentować bardzo ciekawą „modową interwencję”.

Ukraiński Pawilon Narodowy w Wenecji będzie otwarty od 13 maja do 26 listopada 2017 roku pod adresem: Cannaregio 1345/D 30100, Wenecja, Włochy. Czas pracy: codziennie 10: 00 – 18:00 (z wyjątkiem poniedziałków). Wstęp wolny.

Pawilon posiada swoje konto na Instagramie oraz Twitterze.

Oficjalne hasztagi:

#UkrainianPavilion2017

#BorisMikhailov

#BiennaleArte2017

#VivaArteViva

Artykuły powiązane