„PROMKA”: W Warszawie otwarto wystawę zdjęć ze wschodniej Ukrainy

„PROMKA”: W Warszawie otwarto wystawę zdjęć ze wschodniej Ukrainy
W dniu 16 maja w Domu Dziennikarza na ul. Foksal w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wernisażu „Promka” korespondenta wojennego Ołesia Kromplasa.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Polsce. Gościem honorowym był ambasador Andrij Deszczycia.

Autor zdjęć udokumentował życie żołnierzy 72 Brygady, która w listopadzie 2016 roku stacjonowała w tzw. „promzonie” (dzielnicy przemysłowej) Awdijiwki, jednego z najgorętszych punktów frontu donbaskiego. Każde ze zdjęć przedstawia zróżnicowane obrazy wojny, zaś odcienie czerni i bieli nadają im niezwykłego charakteru. Niestety, nie wszyscy uwiecznieni na fotografiach żołnierze dożyli do momentu wystawy, a wielu odniosło poważne rany. Uczestnicy wernisażu uczcili ich minutą ciszy.

Reporter podzielił się także swoimi historiami z frontu, wspomniając okres, gdy sam był ochotnikiem w Siłach Zbrojnych Ukrainy i został uwięziony na Krymie. Jego wystawa była pokazywana już w ponad 10 krajach świata, zaś na miejscu można było zakupić album ze zdjęciami. Dochód przeznaczono na wsparcie wysiłku ukraińskiej armii.

Fotografie będą dostępne dla zwiedzających do 25 maja w Domu Dziennikarza, ul. Foksal 3/5.

 

Michał Radecki

Artykuły powiązane