Na Ukrainie utworzono piłkarskie centrum rehabilitacji weteranów ATO

Na Ukrainie utworzono piłkarskie centrum rehabilitacji weteranów ATO
W siedzibie Ukrinformu podpisano umowę o utworzeniu pierwszego na Ukrainie Ogólnoukraińskiego Centrum Rehabilitacji Psychologicznej i Fizyczno-Sportowej Uczestników ATO na bazie Przedsiębiorstwa Komunalnego „Klub Sportowy »Wysznewe«”.


Umowę podpisali prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Uczestników ATO „Ukraińcy - razem!” Rusłan Rudenko, prezes Federacji Piłki Nożnej Uczestników ATO Mykoła Biłoswit i dyrektor Przedsiębiorstwa Komunalnego „Klub Sportowy »Wysznewe«” Wiktor Kiriczenko.

„Celem utworzenia centrum jest przyciągnięcie do gry w piłkę nożną i do brania udziału w zawodach w piłce nożnej uczestników ATO w charakterze systemu leczenia medycznego i wsparcia psychologicznego za pomocą piłki nożnej. Ma to być ścieżka społecznej adaptacji do warunków życia w pokoju”, - powiedział Rudenko. Według niego, umowę podpisano na 10 lat.

Z kolei dowódca batalionu imienia generała Kulczyckiego Wiktor Tołoczko zaznaczył, że poprzez piłkę nożną, poprzez komunikację z kolegami adaptacja zachodzi szybciej.

Podkreślił on, że bardzo dużo pracy w celu adaptacji dzieci wykonali szefowie wszystkich służb mundurowych. W 2014 roku istniały jedynie dwie drużyny, a obecnie jest ich już 56. Udział w zawodach biorą wszystkie struktury siłowe i weterani ATO, w sumie około 1200 uczestników. Jak podkreślił Tołoczko, mecze te były możliwe dzięki Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, ponieważ stadiony, sędziowie, trenerzy zostali zapewnieni przez federację.

Jak poinformował Biłoswit, mecze zaczynały się w ATO. Zostały wymyślone po to, aby zawodnicy „nie szukali przygód w wolnym czasie”. Zaznaczył, że dzięki zrozumieniu i wsparciu wszystkich resortów siłowych obecnie istnieje 56 zespołów. Najwięcej wśród nich jest zespołów Sił Zbrojnych Ukrainy – 26. Gwardia Narodowa zaprezentowała 11 drużyn, pogranicznicy - 2, SBU - 2, Narodowa Policja Ukrainy - 2 i Państwowa Służba Ochrony - 1 zespół. Reszta - to weterani ATO.

Mecze odbędą się w Kijowie, Charkowie, Lwowie, Mariupolu, Mikołajowie, Zaporożu, Połtawie, Czerkasach, Żytomierzu, Czernihowie, Winnicy, Dnipro, Łucku, Kropywnyckim, Tarnopolu, Równem, a zakończą się w Dzień Obrońcy Ukrainy - 14 października w Wysznewe. Jak powiedział prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Uczestników ATO „Ukraińcy - razem!” Rudenko, tam zostanie wyłoniony zwycięzca „Pucharu bohaterów ATO”.

Artykuły powiązane