W Warszawie otwarto wystawę archeologicznych skarbów Lwowa

W Warszawie otwarto wystawę archeologicznych skarbów Lwowa foto: twitter.com/UKRinPL
W poniedziałek 15 maja w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie otwarto wystawę „Uratowane skarby podziemnego Lwowa” o znaleziskach archeologicznych dokonanych na terenie miasta od VII do początku XX wieku.
Wystawa, która składa się z 30 banerów i prawie 500 artefaktów, potrwa do 31 sierpnia.

„Bardzo dobrze, że możemy zaprezentować zwiedzającym ekspozycję z historii Lwowa i artefakty wydobyte podczas badań archeologicznych, które pokazują rozwój tego pięknego wielokulturowego miasta”, - powiedział podczas otwarcia wystawy ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

Wyraził on nadzieję, że wystawa zachęci Polaków do odwiedzenia Lwowa.

„Te badania archeologiczne po raz kolejny potwierdzają, że Lwów jest kolebką wielokulturowej, wielonarodowej cywilizacji europejskiej”,- podkreślił Deszczycia.

Dyrektor Centrum Naukowo-Badawczego „Ratownicza Służba Archeologiczna” Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Ołeh Osadczuk podczas otwarcia wystawy poinformował, że często takie artefakty były wydobywane spod ziemi z dużej głębokości – sześciu-siedmiu metrów, czasami w bardzo trudnych warunkach. Wyraził również nadzieję, że po prezentacji wystawy we Lwowie będzie również możliwość przedstawienia jej w Gdańsku.

Kurator wystawy Natalia Wojceszczuk poinformowała, że ideą wystawy jest pokazanie życia codzienne mieszkańców Lwowa na przestrzeni wieków.

„Dlatego wybrano przedmioty, których lwowianie używali codziennie i które były dla nich ważne: nożyki, garnki, patelnie, kubki, dekoracje”,- powiedziała Wojceszczuk.

Jak podkreślili przedstawiciele „Ratowniczej Służby Archeologicznej”, większość przedmiotów znaleziono na przestrzeni ostatnich piętnastu lat. Są wśród nich rzadkie i ciekawe znaleziska, takie jak brązowa figurka w postaci błazna z XIV wieku, cynowo-ołowiana taca z XV - XVI wieku z najstarszym znanym historykom herbem Lwowa, który został wybity na metalu.

Wystawa eksponowana jest w Polsce od końca 2015 roku. Mogli ją już obejrzeć mieszkańcy i goście Krakowa, Lublina i Wrocławia.

Artykuły powiązane