W Kijowie uczestników wykładu o transgenderności oblano czarnym atramentem

W Kijowie uczestników wykładu o transgenderności oblano czarnym atramentem
Nieznani sprawcy dokonali ataku na restaurację przy ulicy Puszkina w Kijowie, w której odbywał się wykład o transgendernej równości.

Jak informuje rzecznik prasowy policji w Kijowie, w niedzielę 9 lipca około dziesięciu osób w ciemnych ubraniach i maskach rozpyliło w pomieszczeniach restauracji gaz łzawiący i obrzuciło uczestników wykładu czarnym atramentem.

Na miejsce została skierowana grupa śledczo-operatywna, która przeprowadziła przesłuchanie świadków, zebrano dowody rzeczowe i udokumentowano zajście.

Niedaleko od miejsca przeprowadzenia wykładów zostali zatrzymani podejrzani w związku z incydentem. Odmówili składania zeznań, powołując się na artykuł 63 Konstytucji.

Wszczęto postępowanie na podstawie cz. 2 ar. 296 ("Chuligaństwo") Kodeksu karnego, który przewiduje karę do 4 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformował serwis LIGA.net, zatrzymanych wspierała grupa ludzi, którzy próbowali zatrzymać samochód policyjny podczas próby dostarczenia napastników na policję. Ludzie ci grozili organizatorom i próbowali zablokować samochód.

Według organizatorów wykładu, do zatrzymanych w policji napastników przyjechał prawnik i dwóch deputowanych - ubiegłej i obecnej kadencji. Po tym podejrzanych wypuszczono.

Organizatorzy twierdzą także, że deputowany Kijowskiej Rady Miejskiej z partii Swoboda - Wołodymyr Bochniak groził jednemu z nich za próbę sfotografowania go.

Zgodnie z treścią komunikatu, jeden z organizatorów trafił do szpitala.

Artykuły powiązane