Światowa premiera nowego zespołu ze Lwowa na Folkowisku

Światowa premiera nowego zespołu ze Lwowa na Folkowisku
Dzisiaj rozpoczyna się Festiwal Folkowisko, który zawsze był miejscem powstawania nowych idei. Na tegorocznej imprezie w Gorajcu odbędzie się premierowa prezentacja zupełnie nowego zespołu muzycznego ze Lwowa.

Dla fanów Folkowiska po raz pierwszy w historii zagra Lirwak – grupa stworzona przez doświadczonych muzyków ukraińskiej sceny folk.

– Z niecierpliwością czekamy na ten występ. Klasa muzyków, ich energia twórcza i pomysłowość pokazują, że będzie to coś zupełnie niezwykłego. Oleś i Hordij zakładali już w życiu niejeden zespół i każdy z nich był zupełnie inny od poprzedniego. Mam przeczucie, że Lirwak zdobędzie serca polskiej publiczności – mówi Maciej Piotrowski, organizator Festiwalu Folkowisko.

Lirwak to grupa założona przez Hordija Starucha i Olesia Kowala – dawniej członków m.in. zespołów Joryj Kłoc i Liudy Dobri. W procesie muzycznych poszukiwań dołączył do nich Andrij Petruk aktor lwowskiego Teatru im. Lesia Kurbasa. Każdy z muzyków ma doświadczenie gry na niejednym instrumencie, w niejednym zespole. W Lirwaku znaleźli przestrzeń dla eksperymentów z muzyką tradycyjną i elektroniczną. Ich pierwszy singiel – Szuba-Szuma – to poszukiwania hip-hopu w pieśniach babć znad Dniepru. Tekstem piosenki jest znana pieśń wiosenna –hajiwka. Opisywany w piosence Szum według ukraińskiej mitologii jest bogiem lasu. Święto Szuma oznaczało w tamtejszej tradycji początek lata.

– W Gorajcu gościliśmy już nieraz z poprzednimi składami. Postanowiliśmy tu zadebiutować z Lirwakiem, bo wiemy, że jeśli publiczność Folkowiska nas dobrze przyjmie, da nam to energię i rozpoznawalność wśród fanów muzyki folkowej w Polsce. Cieszymy się też, że organizatorzy zaufali nam na tyle, że zaprosili nas do występu, mimo że jako Lirwak nigdzie jeszcze nie wystąpiliśmy. Bardzo nas to zmotywowało do energicznej pracy. – mówią twórcy zespołu.

Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko 2017 odbywa się w dn. 13-16 lipca w małej wsi Gorajec. To siódma edycja tej imprezy, która ściąga fanów kultury i muzyki folkowej, podróżowania i dobrego wypoczynku z Polski i ze świata. W tym roku na festiwalu wystąpią m.in.: Karolina Cicha i Bart Pałyga, Agnieszka Banaś z zespołem, DJ Krzaku, Panivalkova, Lemko Bluegrass Band (Ukraina), Vuraj (Białoruś), Tadirindum. W programie można znaleźć również kilkadziesiąt warsztatów umiejętności, rajdy po okolicy, gry i zabawy dla dzieci oraz Jarmark Cudów z kilkunastoma rękodzielnikami.

Więcej informacji na www.folkowisko.pl

Artykuły powiązane

Media

SPmqPKBwPFM