Zaludnienie krajów nad Wisłą i Dnieprem zmniejsza się

Zaludnienie krajów nad Wisłą i Dnieprem zmniejsza się
Obecnie w Polsce średnia długość życia wynosi 77,8 roku, a na Ukrainie – 72,1.

Dziennik. Gazeta Prawna” zwraca uwagę na to, że Polska nie powinna liczyć na Ukraińców w sensie poprawy sytuacji demograficznej.

Według prognoz ONZ liczba ludności w Polsce zacznie bardzo szybko spadać, a pod koniec stulecia w kraju nad Wisłą będzie mieszkać nie ponad 38 milionów ludzi, jak teraz, a nieco ponad 21 milionów. Natomiast Ukraińcy starzeją się jeszcze szybciej.

Obecnie w Polsce średnia długość życia wynosi 77,8 roku, a na Ukrainie – 72,1. Oprócz Polski i Ukrainy do 2050 roku spadek liczby ludności o 15% dotknie także Bułgarii, Chorwacji, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Rumunii i niektórych innych krajów.

Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Joanna Turowicz uspokaja, mówiąc, że zmniejszenie liczby ludności obserwuje się we wszystkich rozwiniętych krajach, a najważniejsza jest wydajność pracy.

Jak mówi pani profesor, problem leży nie w liczbie pracowników, a w tym, jak przekonać innych, aby były wydajne. Według niej starzejemy się w szybkim tempie, ale jeśli coraz większy odsetek ludności pracuje głową, a nie mięśniami, starzenie nie musi wpływać na wydajność.

Natomiast co do starzenia się ludności, by je pokonać, współczynnik urodzeń musi wynosić 2,1 pkt. W Polsce jest obecnie znajduje się on na poziomie 1,3.

Jednakże niezależnie od tego ludzie będą żyć coraz dłużej i należy tylko umiejętnie zarządzać tym czasem.

Artykuły powiązane