Na Ukrainie zmarł ostatni ocalały więzień obozu koncentracyjnego „Majdanek”

Na Ukrainie zmarł ostatni ocalały więzień obozu koncentracyjnego „Majdanek”
W 92. roku życia zmarł Franciszek Brzezicki, który zdołał przetrwać w trzech nazistowskich obozach.

W Żytomierzu zmarł ostatni na Ukrainie więzień obozu koncentracyjnego „Majdanek” Franciszek Brzezicki, zawiadamia UNIAN, powołując się na służbę prasową Żytomierskiej Rady Miejskiej.

Brzezicki urodził się 4 września 1924 roku w Żytomierzu w polskiej rodzinie robotniczej.

Do „Majdanku” Brzezicki trafił w transporcie z Żytomierza 13 lutego 1943 roku (z 1240 osób z tego transportu przeżyło i wróciło po wojnie do domu w Żytomierzu tylko siedem). Następne były obozy koncentracyjne Gross-Rosen (Niemcy) i Litomierzyce (Czechy).

„Przeszedł przez wszystkie kręgi piekła, przetrwać i przeżyć w nieludzkich warunkach pomogły mu nieugięty charakter, ideowe przekonania, wzajemna pomoc towarzyszy i głęboka wiara w Boga”, – podkreśliła Rada Miejska.

Po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego Brzezicki został powołany do wojska. Po wojnie został aresztowany przez SMIERSZ jako działacz podziemia polskiej Armii Krajowej, ale uciekł z więzienia. Przez cztery lata Brzezicki nielegalnie mieszkał w Żytomierzu, w końcu został jednak ponownie aresztowany. Dostał dziesięć lat w łagrze i trafił do gułagu – Omskiego Obozu dla Więźniów Politycznych, gdzie przebywał przez ponad pięć lat.

Po śmierci Józefa Stalina Brzezicki złożył wniosek o rehabilitację. Został zrehabilitowany i przybył do Żytomierza, gdzie spędził resztę życia.

„4 września 2014 roku Brzezicki świętował jubileusz. Jedyny na całej Ukrainie ocalały były więzień »Majdanka« obchodził wówczas w gronie przyjaciół i krewnych swoje 90-lecie", – poinformowała Rada Miejska.

„Majdanek” był w czasach II wojny światowej niemieckim obozem koncentracyjnym i obozem śmierci, znajdującym się na terenie Polski około 4 km od centrum Lublina.

Przez obóz przeszło około 300 tys. więźniów z 26 państw. Uważa się, że w obozie zginęło ponad 80 tys. osób.

Artykuły powiązane