poniedziałek, 07 sierpień 2017 09:37

Ukrainiec z pochodzenia został jednym z dwóch nowych kanadyjskich astronautów

Kongres Ukraińców Kanady pogratulował pułkownikowi Joshui Kutrykowi — Kanadyjczykowi ukraińskiego pochodzenia— powołania go na stanowisko kolejnego kanadyjskiego astronauty.
Został on wybrany z ponad 3700 kandydatów, informuje służba prasowa KUK.

„W imieniu ukraińsko-kanadyjskiej społeczności życzę pułkownikowi Kutrykowi sukcesów w jego dalszej pracy jako astronauta. Inspiruje on nas wszystkich. Najlepsze życzenia szalonej prędkości”, – powiedział przewodniczący KUK Pawło Hrod.

„Dorastałem w farmerskiej społeczności w miejscowości Beauvallon w pobliżu Vegreville w Albercie. Mój pradziadek mieszkał tam po emigracji z Ukrainy Zachodniej w 1910 roku. Mój ojciec Barry też tam dorastał. Był przedstawicielem trzeciej generacji uprawiającej tę ziemię, która do tej pory należy do naszej rodziny. Ukraiński był pierwszym językiem mojego ojca. Ukraińska kultura i zwyczaje były dla niego ważne. Cała czwórka jego dzieci, w tym także ja, dorastała w tych tradycjach, uczyła się ukraińskiego tańca. Niestety, straciliśmy naszego ojca w lipcu ubiegłego roku z powodu raka, jednak na zawsze pozostanie on w naszej pamięci”, – powiedział Joshua Kutryk.

Pułkownik Kutryk rozpoczął służbę w 2000 roku w Siłach Zbrojnych Kanady jako pilot tester i pilot wojskowy.

Przypominamy, że po raz pierwszy w historii USA na stanowisko gubernatora kandyduje amerykański Ukrainiec.

 

Praca w Polsce