poniedziałek, 11 wrzesień 2017 10:22

13.09. Warszawa; Wyjątkowy koncert ukraińskiej muzyki dawnej

13 września o godz. 19:00 w warszawskim „Nowym Świecie Muzyki” wystąpią zespoły prezentujące ukraińską muzykę dawną – zarówno ludową, jak i dworską – renesansową i średniowieczną. 

Podczas koncertu wystąpi zespół „Krajka” z Przemyśla oraz „Chorea Kozacka” z Kijowa. Zespół „Krajka” tworzą studenci i uczniowie zafascynowani folklorem ukraińskim i śpiewem w autentycznej manierze. Zespół „Chorea Kozacka” to mistrzowie muzyki dawnej znani w Ukrainie, Polsce i Europie Zachodniej. Muzycy zespołu grają na starych, często zapomnianych instrumentach, takich jak: lira korbowa, kobza czy bandura.

Wydarzenie będzie przede wszystkim ciekawą prezentacją muzyki tradycyjnej terenu pogranicza polsko-ukraińskiego: Bojkowszczyzny, Nadsania, Łemkowszczyzny. W trakcie koncertu zespołowi „Krajka” będzie towarzyszyła grupa genialnych instrumentalistów z Ukrainy z Kapeli Serhija Ochrimczuka, specjalizująca się w rekonstrukcji muzyki dawnej.

Zespół „Krajka” istnieje od 2011 roku, działa przy Związku Ukraińców w Polsce, Oddział w Przemyślu. Powstanie zespołu było konsekwencją zauroczenia ze strony młodych ludzi tradycją białego śpiewu i wielogłosowymi harmoniami pieśni ukraińskiej. Inicjatorami powołania zespołu byli sami jej członkowie. Wspólne wielogłosowe śpiewy to dla nich tradycja kultywowana w najbliższym rodzinnym gronie. Folklor Polesia czy Naddnieprza – repertuar, od którego zespół zaczął swoją aktywność – to praźródła kultury, której czują się organiczną cząstką, a którą pragną poznawać głębiej, dzielić się nią i utrwalać. Doświadczenie i wiedza nabyte dzięki współpracy z wybitnymi osobowościami ukraińskiej folklorystyki pomogły członkom zespołu z innej perspektywy zmierzyć się z folklorem ziem, z których bezpośrednio wywodzą się ich przodkowie – Nadsania (Przemyskie i Lubaczowskie), Chełmszczyzny, Bojkowszczyzny i Łemkowszczyzny. Debiut płytowy „Krajka w gościach. Od Sanu do Donu” (2015) został uhonorowany III nagrodą w konkursie „Fonogram Źródeł” organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia, a druga płyta „Krajka. W domu” (2016) została wyróżniona w kolejnej edycji tego konkursu. 

Nazwa zespołu „Chorea Kozacka” została zapożyczona od nazwy muzycznego zabytku: „Chorea Kozacky”, odnalezionego w 1640 roku w muzycznych archiwach w Bratysławie. Grupa powstała w 2005 roku w Kijowie, a pomysłodawcą jej stworzenia był Taras Kompaniczenko – kobziarz, lirnik, historyk sztuki i muzykolog. Grupa zajmuje się rekonstrukcją muzyki dawnej Rusi-Ukrainy od czasów późnego średniowiecza przez renesans i barok. Muzycy czerpią inspiracje z rękopisów i starodruków, a swoje koncerty nazywają muzyczną wędrówką po ziemiach przodków. Zespół znany jest nie tylko w Ukrainie, ale i poza jej granicami – szczególnie w Polsce, Szwajcarii i Niemczech. 

13 września, godz. 19.00

Nowy Świat Muzyki, Warszawa, ul. Nowy Świat 63

ZAPRASZAMY!

 

Praca w Polsce