5-8.10, Białystok; Festiwal teatralny „Kierunek Wschód”

5-8.10, Białystok; Festiwal teatralny „Kierunek Wschód”
Na Festiwalu organizowanym w ramach transgranicznej współpracy wystąpią teatry z Ukrainy i Białorusi.

Podczas I edycji festiwalu „Kierunek Wschód” w dniach 5 i 6 października w białostockim Teatrze Dramatycznym widzowie będą mogli zobaczyć na scenie Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska na Białorusi oraz Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki z Charkowa na Ukrainie.

Artyści z Ukrainy dwukrotnie pokażą spektakl „Kartoteka” Tadeusza Różewicza, w reżyserii Andrzeja Szczytko. W wykonaniu aktorów z Białorusi będzie można zobaczyć spektakle: "Dziennik poety" Siarhieja Kavalova, w reżyserii Witala Barkouskiego  oraz „Białoruś. Dydaktyka”, w reżyserii Alexandra Marczanki. Po wszystkich przedstawieniach odbędą się spotkania z twórcami. Dodatkowo, spektaklowi "Dziennik Poety" towarzyszyć będzie  benefis Siarhieja Kavalova.

„Wybór tych teatrów nie jest przypadkowy. Teatr Republikański to dzisiaj najbardziej interesujący teatr instytucjonalny w Mińsku, zaś Teatr im. Tarasa Szewczenki ze względu na jego rolę porównać można do Teatru Starego w Krakowie”, - mówi Konrad Szczebiot, kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Podkreślił on także, że ukraińscy artyści zaprezentują „Kartotekę” Tadeusza Różewicza, która teraz na Ukrainie, i to właśnie na zachodzie tego kraju gdzie leży Charków, nabiera szczególnego znaczenia. Warto też zobaczyć te przedstawienia z jeszcze jednego powodu: niespotykanej w Polsce maestrii aktorskiej, przekazuje portal Wrotapodlasia.pl.

Wszystkie spektakle będą prezentowane w oryginalnych językach, z napisami w języku polskim. Bilety na poszczególne pokazy kosztują jedynie 10 zł. Dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/kupbilet.

Festiwal zorganizowano dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

Organizatorzy zaznaczyli, że festiwal, jest kontynuacją współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami i liczą, że podczas kolejnych edycje festiwalu będą mogli zaprezentować widzom twórczość teatrów także z innych krajów Partnerstwa Wschodniego.

Więcej informacji na stronie Teatru oraz Facebooku.

ZAPRASZAMY!

Artykuły powiązane