piątek, 20 październik 2017 08:29

15-letni szachista z Kijowa został najmłodszym arcymistrzem na świecie

Na kongresie FIDE, który odbył się w Turcji, 15-letni Kyryło Szewczenko zdobył tytuł międzynarodowego arcymistrza.

Dziennikarz Jewhen Kuźmenko poinformował o tym na Facebooku.

W ten sposób chłopak został najmłodszym arcymistrzem na świecie.

Kyryło pochodzi z Kijowa. Jest mistrzem Europy w szachach błyskawicznych do 10 lat oraz brązowym medalistą mistrzostw świata i Europy do lat 10.

Chłopak zdobył również tytuł mistrza Ukrainy do lat 8 i 14.

„W wieku 9 lat wykonał normę kandydata na mistrza sportu. W wieku 13 lat został międzynarodowym mistrzem. Zwyciężył w wielkim, otwartym turnieju » Pfalz-Open«„ i »Grand Prix Armenii«„, – opowiada o Kyryle trener Wołodymyr Bakłan.

„Wszystkie normy arcymistrza Kyryło spełnił jeszcze w lipcu. Tytuł zdobył jednak dopiero teraz, ponieważ wcześniej nie było kongresów FIDE. Jeśli wziąć pod uwagę historię młodych arcymistrzów wszystkich czasów i narodów, Kyryło zajmuje 19. miejsce. Pracuję z nim przez ostatnie 4 lata. Urzeka mnie jego miłość do gry w szachy i pracowitość”.

FIDE (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) to międzynarodowa organizacja szachistów. Powstała w Paryżu 20 lipca 1924 roku podczas Letnich igrzysk Olimpijskich.

Do 1939 roku szachowa federacja zajmowała się głównie organizacją przeprowadzaniem Ogólnoświatowych Olimpiad Szachowych („Turniejów Narodów” i mistrzostw świata kobiet (od 1927 roku). Od 1950 przypisuje tytuł arcymistrza mężczyznom, a od 1976 roku – kobietom.

 

Praca w Polsce