Prace wybitnego ukraińskiego fotografika można zobaczyć w trzech polskich miastach

Prace wybitnego ukraińskiego fotografika można zobaczyć w trzech polskich miastach
Wczoraj w warszawskiej Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików odbył się uroczysty wernisaż wystawy prac ukraińskiego artysty Igora Gajdaja.

Wystawa zorganizowana przez Ambasadę Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej jest częścią projektu prezentacji sztuki ukraińskiego artysty fotografika Igora Gajdaja.

Prace artysty można oglądać w trzech miastach Polski.

W Gdańsku, 18.10.17 projekt RAZEM.UA inaugurował Tydzień Ukraiński. Wystawa jest eksponowana w Filharmonii Bałtyckiej.

We Wrocławiu, 18.10-25.11.17 w Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju można oglądać prace artysty z cyklu KOSMOS UKRAIŃSKIEGO CHLEBA.

Natomiast w stolicy od 29.10 do 14.11.17 w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików można zobaczyć fotografie z cyklu OWOCE ZIEMI, której wernisaż odbył się 30 października o godzinie 18.30.

W wernisażach brał udział sam artysta oraz kurator wystaw Tetiana Kałyta. Podczas warszawskiego wernisażu, swoją obecnością zaszczycił Ambasador Ukrainy w Polsce Pan Andrij Deszczycia.

Projekt realizowany jest przy współpracy z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku, z Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju we Wrocławiu, ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików w Warszawie.

Igora Gajdaj jest jednym z najbardziej znanych ukraińskich współczesnych artystów fotografików. Autor 3 foto albumów: "Ukraińcy. Początek trzeciego tysiąclecia" (1996-2003), "9 miesięcy + 3 dni" (2006-2008), "RAZEM.UA" (2004-2011).

W 1985 roku ukończył wydział operatorski Kijowskiego Instytutu Teatralnego im. Karpenko-Karego. Był jednym z członków grupy inicjatywnej przy tworzeniu Związku Artystów Ukrainy.

15 lat współpracował z czołowymi światowymi agencjami reklamowymi jako niezależny fotograf.

Od 2002 roku odszedł z pracy w reklamie i poświęcił swój czas na tworzenie własnych autorskich projektów fotograficznych i promocji światowej sztuki fotograficznej na Ukrainie i ukraińskiej w Europie, gdzie wielokrotnie wystawiał swoje projekty, począwszy od 1991 roku.

Informacje o autorze i jego twórczości można znaleźć na jego stronie internetowej

 

Foto: Mykoła Szurin/Wschodnik.pl

Artykuły powiązane