Wyjawiono kolejną niebezpieczną chorobę powodowaną przez palenie

Wyjawiono kolejną niebezpieczną chorobę powodowaną przez palenie
Okazało się, że palenie ma nieoczekiwane konsekwencje.

Palenie zawsze uważano za niezwykle niebezpieczny nałóg. Niedawno eksperci odkryli, iż powoduje ono rozwój choroby Leśniowskiego-Crohna. Do takiego wniosku doszli specjaliści z Seulu.

Południowokoreańscy naukowcy przeprowadzili odpowiedni eksperyment, który wykazał, że oddziaływanie zawartych w tytoniu substancji chemicznych może prowokować zapalenie jelita. Wśród głównych objawów pojawiają się bóle brzucha, biegunka oraz potencjalnie niebezpieczna utrata masy ciała.

Badanie przeprowadzono przy udziale laboratoryjnych myszy. Gryzoniom pozwolono wdychać dym papierosowy. U wszystkich badanych zaobserwowano objawy zapalenia jelit.

Eksperci oświadczyli, że palenie może aktywować niektóre białe ciałka krwi w płucach, mogące później przenieść się do jelita grubego, powodując stan zapalny. Płuca i układ trawienny mają ze sobą wiele wspólnego, a w tradycyjnej koreańskiej medycynie już od dawna opisywano związek między płucami i jelitem grubym.

Choroba Leśniowskiego-Crohna na ogół występuje u osób z chorobami dróg oddechowych. To pozwoliło przypuszczać, że zapalenie płuc jest związane z zapaleniem jelit.

Ekspertom udało się także ustalić, że myszy, które były narażone na działanie dymu tytoniowego, cierpią również na zapalenie jelita grubego, przypominające chorobę Leśniowskiego-Crohna. W jelicie grubym i krwi z kału zaobserwowano dużo śluzu.

Artykuły powiązane