Lwowscy uczniowie dowiedzieli się o polsko-ukraińskiej współpracy w 1920 roku

Lwowscy uczniowie dowiedzieli się o polsko-ukraińskiej współpracy w 1920 roku
Lwowskim uczniom opowiedziano o polsko-ukraińskiej współpracy w latach dwudziestych ubiegłego wieku (Sojusz polsko-ukraiński w 1920 r.), w szczególności na temat porozumienia między Józefem Piłsudskim i Symonem Petlurą.

Specjalna lekcja odbyła się w Szkole nr. 10 z polskim językiem nauczania oraz w Szkole nr. 50 we Lwowie. Wykład dla uczniów 10 klasy przeprowadził dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej (Rzeszów, Polska) oraz założyciel Galerii Ukraińskich Wojskowych Mundurów, artysta-projektant, zasłużony pracownik kultury Ukrainy, członek zarządu Związku Projektantów Ukrainy Bohusław Lubiw.

Wykład rozpoczął się od przedstawienia przez Lubiwa munduru w którym walczyli polscy i ukraińscy żołnierze w trzeciej dekadzie XX wieku. W tym czasie w polskim wojsku mogły być różne mundury (austriackie, rosyjskie), gdyż Polska w tym czasie powstawała, jako niezależne państwo.

Następnie wystąpił Jacek Magdoń, który skoncentrował się na tym, dlaczego Piłsudski porozumiał się z Petlurą. Celem polskiego kierownika było uzyskanie na wschodzie niezależnego kraju, spadkobiercy Rzeczypospolitej, który byłby sojusznikiem i buforem między Polską i Rosją.

Podczas wykładu Magdoń demonstrował mapy i inne materiały, które zostały wykonane, zarówno na rynku polskim jak i ukraińskim. Dzieci uważnie słuchały wykładu i nagrodziły prelegenta oklaskami na jego zakończenie. Nadmienił on także, że występował już wcześniej z tym wykładem na konferencji w Czortkowie (obwód tarnopolski).

Drugą lekcję przeprowadzili koledzy Magdonia. Podczas niej uczniowie grali w planszową grę strategiczną, opartą na wydarzeniach początku XX wieku. Po zakończeniu lekcji i gry uczniowie powiedzieli, że bardzo im się spodobała taka forma prowadzenia lekcji.

Magdoń i Lubiw w rozmowie z naszym reporterem podkreślili pożyteczność takich wydarzeń dla młodego pokolenia w Ukrainie.

"Takie działania pomagają zbliżyć narody Polski i Ukrainy w ten trudny czas, który mamy obecnie, przypomnieć ukraińskiemu i polskiemu narodowi o wspólnych zwycięstwach i ich pozytywnych efektach" - powiedział Lubiw.

"Ta lekcja uczy młode pokolenie, jak nasi przodkowie mogli znaleźć wspólny język i razem działać. Zależy nam na tym, aby młodzież znała tę część polsko-ukraińskiej współpracy i aby w przyszłości ta współpraca również była zgodna" - dodał Magdoń.

szk2

 

Wasyl Truchan

Artykuły powiązane