poniedziałek, 13 listopad 2017 07:38

Ekspert wskazał najbardziej antyukraińskie regiony Polski

Różne podejście do Ukraińców w zachodniej i wschodniej części Polski częściowo jest uwarunkowane edukacyjnym i materialnym poziomem miejscowej ludności.

Dziennikarz i ekspert ds. ukraińsko-polskich stosunków Ołeksandr Piddubny powiedział o tym na antenie ObozTV.

„Zachód Polski to ludzie z wielkim majątkiem, lepiej wykształceni i bardziej pozytywnie nastawieni do Ukraińców. A wschód Polski to osoby biedniejsze, mniej wykształcone i odpowiednio bardziej antyukraińskie”, – powiedział dziennikarz.

Podkreślił przy tym również fakt, że tamtejsza ludność ma też negatywne doświadczenia związane z Ukraińcami.

„Warto zauważyć, że wschód jest antyukraiński, ponieważ częściowo ma ku temu podstawy. Kontakty, które nie przemawiają na korzyść Ukraińców. Czyli alkoholizm, kradzieże, złodziejstwo, złe wychowanie i zachowanie. To też wpływa na kształtowanie obrazu Ukraińca we wschodniej części Polski” - podkreślił.

Jak mówi, takie uprzedzenia praktycznie nie występują w środowisku polskiej młodzieży.

„Jeśli dokonamy przekroju wiekowego, to młodzież nie jest nastawiona na grzebanie w tematach historycznych. Nie powiem, że jest im wszystko jedno, oni też czytają literaturę historyczną. Polska młodzież jest jednak nastawiona bardziej proukraińsko. Komunikuje się z ukraińskimi studentami i widzi, że to ludzie, a nie diabły. Starsze pokolenie jest nastawione bardziej sceptycznie i ma bardziej konserwatywne poglądy”, – stwierdził Piddubny.

 

Praca w Polsce