Na Ukrainie powstanie film o wspólnej walce AK-UPA z ZSRR

Na Ukrainie powstanie film o wspólnej walce AK-UPA z ZSRR
Dokumentalny obraz o akcji pod Hrubieszowem zostanie sfinansowany w całości przez państwo.

Jak donosi portal „Galinfo”, 19 grudnia Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kinematografii podpisała umowę z firmą „UM-GROUP” na zapewnienie wsparcia finansowego filmu „Operacja Hrubieszów”. Pomysł na dzieło stał się jednym ze laureatów X edycji konkursu rozpisanego przez Agencję. Reżyserem i scenarzystą obrazu jest Witalij Zahorujko, a producentem Artem Denysow. Całkowita suma dofinansowania projektu wyniesie 3 mln 468 tys. 235 UAH, co stanowi 100% budżetu filmu.

Akcja dokumentu będzie skupiać się na wspólnej walce ukraińskich i polskich partyzantów z komunistami podczas i po II wojnie światowej. Jako że w tych czasach obie strony zaciekle też się zwalczały i doszło do tragicznych wydarzeń na Wołyniu, ich braterstwo broni stanowiło cenny przykład i wartość. Jednym z nich był atak na Hrubieszów w nocy z 27 na 28 maja 1946 roku, gdzie połączone siły WiN (Wolność i Niezawisłość, następczyni rozwiązanej AK – przyp. red.) i UPA uderzyły na lokalny sowiecki garnizon, uwolniły więźniów politycznych z miejscowego więzienia i zakłóciły proces przymusowych wysiedleń Ukraińców.

Wedle słów reżysera, głównym przesłaniem filmu ma być to, iż Ukraina i Polska powinny być dobrymi sąsiadami: „Powinniśmy być niezawodnymi sojusznikami nie tylko dlatego, iż nasze państwa są cywilizowane, ale też dlatego, iż obecnie mamy wspólnego śmiertelnego wroga- - agresywną, szowinistyczną Rosję. Pomimo, iż między nami były w przeszłości straszne konflikty, historia zna też i wspaniałe przykłady ukraińsko-polskiego wspólnego braterstwa i dobrych stosunków.”

Premiera filmu zaplanowana jest na październik 2018 roku.

Artykuły powiązane