Rosyjski Kościół Prawosławny jest przeciwny rezygnacji z gotówki

Rosyjski Kościół Prawosławny jest przeciwny rezygnacji z gotówki
Patriarcha Cyryl uważa, że przejście na bezgotówkowe rozliczenia ograniczy wolność człowieka.

Rezygnacja z gotówki i przejście do płatności kartą może ograniczyć wolność człowieka. Takiego zdania jest patriarcha Cyryl, informuje RIA Nowosti.

„Kościół jest bardzo zaniepokojony tym, że nowoczesne środki techniczne są w stanie całkowicie ograniczać ludzką wolność. Mamy gorące głowy, które z zachwytem mówią o konieczności likwidacji środków pieniężnych i przejścia tylko na karty. Zapewni to przejrzystość, kontrolę, do tego dochodzą te wszystkie argumenty, które wiele osób dobrze zna. I to wszystko prawda. A jeśli nagle w pewnym momencie rozwoju historycznego dostęp do tych kart będzie się otwierać w odpowiedzi na waszą lojalność?”, – zastanawiał się Cyryl.

Patriarcha dał przykład „jednego z europejskich krajów, gdzie ludziom, którzy chcą uzyskać obywatelstwo lub pozwolenie na pobyt, proponuje się obejrzenie filmiku opowiadającego o życiu kraju. Jak mówi, jaskrawo „w kolorach” zaprezentowano w nim temat LGBT. Obywatelstwo dostają tylko ci, którzy po obejrzeniu filmiku potwierdzają, że wszystko im pasuje.

Patriarcha obawia się, że dostęp do finansów też może zostać ograniczony przez podobne warunki.

Niemniej jednak Cyryl nie ma wątpliwości, że wprowadzenie technologii cyfrowych zapewni „większą skuteczność procesu podejmowania decyzji”, co jego zdaniem jest dobre.

Artykuły powiązane